Lectio (читання)
«Уста праведника породжують мудрість, | язик розпусний буде відтятий. 32. З уст праведного тече ласка, | з уст грішників – розпуста. 11:1. Вага фальшива – для Господа гидка, | а вірні важки йому угодні. 2. Як прийде гордість, прийде й ганьба, | з покірливими ж – мудрість. 3. Досконалість праведних вестиме їх, | зрадливих погубить їхнє лукавство. 4. Багатство в день гніву – без користи, | від смерти рятує справедливість. 5. Справедливість чесного вирівнює йому дорогу, | безбожний із-за своєї безбожности гине. 6. Справедливість праведних їх рятує, | підступні заплутаються у власній злобі. 7. Умре безбожний, загине і його надія, | сподівання сильних змарнується. 8. Праведник з біди спасеться, | замість нього ж влетить у неї безбожник. 9. Устами нечестивий губить свого ближнього, | праведники своїм знанням спасуться. 10. Як праведним щастить, радіє місто, | як гинуть грішники, веселі крики лунають. 11. Благословенням праведників місто йде вгору, | устами грішників – занепадає. 12. Хто гордує ближнім, той недоумок, | розумний чоловік мовчить».
Коментар до тексту
У Прип 10:1–22:16 вміщена перша велика збірка приповідок Соломона (друга схожа збірка − у 25:1–29:27), які висвітлюють теми, що стосуються практичного життя людини. Ці приповідки зібрані й систематизовані на основі щонайменше трьох принципів. По-перше, усі приповідки у цій частині книги умовно можна поділити на чотири типи: вислови на житейські теми, про мудрість, про праведність та про втручання Бога в життя людей. По-друге, приповідки можна поділити за тематичним принципом. Третім критерієм класифікації можуть слугувати загальні стрижневі слова та фрази, які іноді мають різне смислове значення в різних контекстах, як-от глави 10–11. Щоб зауважити основні акценти читання дня, треба звернути увагу на те, що у Прип 10:28–11:11 слова «праведник» та «праведність» вжито 13 разів, а прикметник «нечестивий» – 12 разів. Слова з уст праведних та грішників мають різну вартість (10:31–32). У Прип 11:3–9 містяться прислів’я, які протиставляють безпеку, якою втішаються праведники, неминучому знищенню нечестивих. Прислів’я у Прип 11:10–11 описують реакцію на долю праведних і нечестивих: усе місто радіє, коли праведники процвітають, а грішники гинуть. Як і в Прип 10:31–32, у Прип 11:12 Соломон знову повертається до теми цінності мови – мудрі люди здебільшого небагатослівні[1].
Meditatio (розважання)
«Як прийде гордість, прийде й ганьба, | з покірливими ж – мудрість». У наступних главах книги Приповідок Соломон ще декілька разів повернеться до цієї думки: «Погибелі передує гординя, | падінню ж – бундючний дух» (16:18); «Перед погибіллю бундючиться людське серце, | а перед славою – покора» (18:12); «Гординя чоловіка його принизить, | а покірний духом досягне чести» (29:23). Пророк Міхей також пригадує, що Бог цінує покору людини: «Тобі сказано, о чоловіче, що є добре й чого Господь від тебе вимагає: лише чинити справедливість, любити милосердя й покірно ходити перед твоїм Богом» (6:8).
Вжите тут поняття «гордість» походить від кореня «זִיד / zid», який означає «кипіти, вирувати», «переповнювати», «діяти з гордістю», «діяти самовпевнено». Отже, тут закладена ідея про кипіння, яке виплюскує воду поза вінці казана і вказує на перевищення меж. Цілком інше значення має прикметник «צְנוּעִים / tsenuim», який у тексті виступає в ролі іменника, у перекладі на українську дослівно означає «скромний, стриманий, шанобливий». Цей прикметник вжито у множині, щоб підкреслити абстрактну ідею скромності та смирення[2], до якого повинна стриміти кожна людина. Без смирення людина може вийти не тільки за межі здорового глузду, але взагалі поза межі життя.
У соборних посланнях Нового Завіту вміщено два дуже важливі тексти. Говорячи про те, як християнська мудрість виявляється у практиці життя, апостол Яків навчає: «Чи, може, думаєте, що Писання даремно каже: “До заздрощів прагне дух, що живе в нас?” 6. І більшу дає благодать, через що й сказано: “Бог гордим противиться, смиренним же дає благодать”. 7. Коріться, отже, Богові, противтеся дияволові, і він утече від вас» (Як 4:5–7). Звертаючись до провідників християнської громади різного віку, апостол Петро каже: «Так само ви, молоді, коріться старшим. А всі ви вдягніться в покірливість одного супроти одного, Бог бо гордим противиться, а покірливим дає благодать. 6. Смиріться, отже, під могутньою Божою рукою, щоб Він підняв вас угору своєчасно» (1 Пт 5:5–6).
Oratio (молитва)
«Серце моє, о Господи, не горде, та й очі мої не несуться вгору. Я не женусь також за тим, що велике й дивне для мене» (Пс 131:1).
Contemplatio (споглядання)
Коли людина відпала від Бога через гріх гордині, тобто зійшла з дороги життя, тоді Бог покликав Авраама і з його нащадків сформував народ Ізраїлю, якому дав Закон (пор. Вих 20–23), що мав бути світлом для стежок людей (пор. Пс 119:05), які хотіли повернутися до Джерела життя. Св. Павло каже, що Закон був вихователем Ізраїлю аж до Христа (Гал 3:24), бо він тільки вказував на Божі дороги, але не давав сили ходити ними (пор. Рим 7:14–25). Єдиною нашою Силою та Світлом (пор. Йо 8:12; 9:5), єдиною Дорогою, Правдою і Життям є Христос (Йо 14:6). Його Євангеліє – це той легкий тягар, на відміну від інтерпретації Закону книжниками й фарисеями, який може дарувати нам спасіння й учинити подібними до Самого Христа, Який сказав: «Прийдіть до Мене, усі втомлені й обтяжені, і Я облегшу вас. 29. Візьміть ярмо Моє на себе й навчіться від Мене, бо Я лагідний і сумирний серцем, тож знайдете полегшу душам вашим. 30. Ярмо бо Моє любе, і тягар Мій легкий» (Мт 11:29–30).
[1] D. A. Carson. New Bible Commentary: 21st Century Edition. 4th ed. Leicester, England; Downers Grove, Ill., USA: Inter-Varsity Press 1994 (Logos electronic edition), Prov 10:31–11:12; J. D. Barry, D. Mangum, D. R. Brown, M. S. Heiser, M. Custis, E. Ritzema, D. Bomar, Faithlife Study Bible. Bellingham, WA: Lexham Press. Electronic edition 2016. Prov 10:31–11:12.
[2] The NET Bible First Edition Notes. Biblical Studies Press 2006. Prov 11:22 (Logos 9 Electronic edition 2021).
Слова Закон показував хм дорогу але недавав сили ходити ,то просто
Сила
Слова Закон показував їм дорогу але не давав сили ходити ,то просто
Сила
Слава Ісусу Христу! Щиро дякую! ?
Слава Ісусу Христу! Дякую за науку!
Щиро дякую отче за гарне тлумачення Божого слова!
