Lectio (читання)
«Петро, апостол Ісуса Христа, вибраним переселенцям, розсіяним Понту, Галатії, Кападокії, Азії та Вітинії, 2. згідно з передбаченням Бога Отця, освяченням Духа, на послух і на скроплення Кров’ю Ісуса Христа: благодать і мир вам хай помножиться! 10. Про це спасіння розвідували й досліджували пророки, що про вашу благодать пророкували. 11. Вони досліджували, на котрий і який час вказував Дух Христа, що був у них, Який свідчив наперед про Христові Страсті й ту велику славу, яка по них мала настати. 12. І їм було об’явлено, що не самим собі, а вам вони приготували те, що тепер вам оповіщено тими, які через Святого Духа, посланого з неба, вам проповідували, на що навіть і ангели гаряче прагнуть споглядати. 2:6. Бо в Письмі стоїть: “Ось Я кладу в Сіоні камінь наріжний, вибраний, дорогоцінний. Хто вірує в нього, не осоромиться”. 7. Вам, отже, що віруєте, – честь! Для тих же, що не вірять, камінь, що відкинули будівничі, – він став головним на углі, 8. каменем спотикання і скелею падіння. Вони об нього спотикаються, бо не вірять у Слово, на що вони й були призначені. 9. Ви ж – рід вибраний, царське священство, народ святий, люд, придбаний на те, щоб звістувати похвали Того, Хто вас покликав з темряви у дивне Своє світло; 10. ви − колись не народ, а тепер народ Божий, непомилувані, а тепер помилувані».
Коментар до тексту
Автор цього послання – апостол Петро, який за допомогою секретаря Силуана (1 Пт 5:12), названого вірним братом (він міг знайти гарні словесні формулювання на основі головних ідей, висловлених Петром), заохочує адресатів твердо триматися християнського ісповідання (1 Пт 5:12), незважаючи на гоніння та випробування. Під гоніннями (1 Пт 1:6; 3:14; 4:14; 4:19), можливо, мається на увазі поширене упередження та ворожість язичників проти християн, які відійшли від соціальних та культурних зібрань, що включали язичницькі богослужіння та аморальні звичаї. До послання увійшли різні повчання, переплетені з доктринальними уривками. Частина матеріалу первинно представляла проповідь для тих, які готувалися до хрещення. Після привітання (1 Пт 1:1–2), яке містить чудову тринітарну формулу, та подяки (1 Пт 1:3–12) автор закликає читачів вести непорочне життя, наслідуючи Христа, Який викупив їх Своєю Смертю від суєтного життя (1 Пт 1:13–21). Вони, відроджені живим Божим Словом, повинні залишити «усяку злобу й усякий підступ, лицемірство, заздрість і всілякі обмови» (1 Пт 2:1), тому що тепер через хрещення вони беруть участь у священичому, пророчому та царському служінні Христа (1 Пт 2:9)[1].
Meditatio (розважання)
«Ви ж – рід вибраний, царське священство, народ святий, люд, придбаний на те, щоб звістувати похвали Того, Хто вас покликав з темряви у дивне Своє світло; 10. ви − колись не народ, а тепер народ Божий, непомилувані, а тепер помилувані». Коли Господь вивів народ Ізраїлю з Єгипту, щоб укласти з ними Союз на Синаї, то промовив до них так: «Тож коли щиро слухатиметеся Мого голосу й дотримуватиметеся Мого Завіту, будете Моєю особливою власністю з-поміж усіх народів, бо Моя вся земля. 6. Ви будете в Мене царством священників, народом святим» (Вих 19:5–6). Сотворивши нас на Свій образ і подобу, Бог від самого початку хотів, щоб ми розділили з Ним владу над світом. Він фактично послав нас у світ як Своїх представників, щоб реалізувати Його мудре та справедливе правління.
Св. Йоан Павло ІІ каже: «Ось перед нами новий аспект благодаті та гідності хрещення: миряни властивим їм чином беруть у потрійному уряді Христа – священичому, пророчому та царському. Вірний навчанню ІІ Ватиканського Собору, із самого початку моєї папської служби я хотів піднести священичу, пророчу та царську гідність усього Господнього люду, промовляючи: “Той, народжений від Діви Марії, син теслі, як вважалося, – Син Бога Живого, як визнав Петро, прийшов, щоб дати нам усім, зробити з нас “царство священників”. ІІ Ватиканський Собор пригадав нам таємницю цієї влади. Місія Ісуса − Священника, Учителя, Пророка, Царя − продовжується у Церкві. Усі, весь Божий люд, є учасником цієї потрійної місії”.
Миряни є членами священичого уряду, задля якого Ісус пішов на хрест і постійно жертвує Собою у Євхаристії на славу Отцеві та для спасіння людства. Втілені в Ісусі Христі, охрещені єднаються з Ним та з Його жертвою у пожертвуванні себе самих та своєї діяльності (див. Рим 12:1–2). Про мирян Собор каже: “Усі їхні учинки, молитви та апостольські починання, подружнє та сімейне життя, щодення праця, відпочинок духу і тіла, якщо виконуються в Дусі, а й навіть прикрості життя, якщо здійснюються терпляче, стають духовними жертвами, милими Богові через Ісуса Христа (див. 1 Пт 2:5); ці жертви приносяться побожно Отцеві під час Тайни Євхаристії разом з жертвою Господнього Тіла. Так само й миряни, як побожні діячі-шанувальники Бога, посвячують Йому і самий світ” (Lumen gentium 34).
Участь у пророчому уряді Христа, “Який свідоцтвом життя та силою Слова проголосив Боже Царство” (Lumen gentium 35), робить їх здатними й зобов’язує мирян прийняти у вірі Євангелію і проголосити її словом та ділами, сміло й відважно розкриваючи будь-які прояви зла. З’єднані з Христом, “великим Пророком” (Лк 7:16), й установлені у Святому Дусі “свідками” Воскреслого Ісуса, миряни беруть участь також у надприродній суті віри Церкви, яка “не може у ній помилитися” (Lumen gentium 12), як і ласці Слова (див. Ді 2:17–18; Од 19:10). Вони повинні дбати про те, щоб новина й сила Євангелії виявилася в їхньому щоденному житті, житті сім’ї й суспільства, як і терпляче та сміливо виражати серед протиріч теперішнього часу свою надію у майбутню славу “також і через форми світського життя” (Lumen gentium 35).
Через свою приналежність до Христа, Господа і Володаря всесвіту, миряни беруть участь у Його царському уряді й покликані Ним на службу Божому Царству і його поширенню в історії. Вони живуть християнським царством насамперед через духовну боротьбу, щоб перемогти у самих собі панування гріха (див. Рим 6:12), а також шляхом жертвування себе служінню в милосерді та справедливості самому Ісусові, присутньому у всіх Своїх братах, а головно найменших (див. Мт 25:40). Але миряни передовсім покликані до того, щоб повернути створінню його попередню цінність. Вони, піддаючи сотворене правдивому добру людини шляхом діяльності, що опирається на житті милосердя, беруть участь у здійсненні тієї влади, з якою Воскреслий Ісус притягає до Себе всі речі й підчиняє їх, як і Самого Себе, Отцеві так, що Бог є у нас усіх (див. Йо 12:32; 1 Кор 15:18)»[2].
Oratio (молитва)
«Ликуйте перед Господом, уся земле! 2. Служіте Господеві з радістю! Увійдіть перед Його обличчя веселі!» (Пс 100:1–2).
Contemplatio (споглядання)
Упродовж історії Церкви витворилося хибне уявлення про те, що відповідальність за місію та служіння в Церкві − це насамперед справа клиру. Звідси маємо і доволі помітну пасивність мирян. Тексти у Вих 19:5–6 та 1 Пт 2:9–10 пригадують нам, що Бог від самого початку бажає, щоб усі охрещені брали участь у Його місії у світі.
[1] B. M. Metzger. The New Testament. Its Background, Growth, and Content. Third Edition. Abingdon Press Nashville 2003, P. 291–294.
[2] Покликання і місія мирян. Christifideles Laici. Післясинодальне апостольське повчання Святішого Отця Івана Павла ІІ. Львів, Місіонер 1998, С. 23–26.
Христос рождається. Дякую отець Юрій за науку.
Христос народився! Дякую щиро Вам за молитовні роздуми! ?
Христос раждається! Дякую!
Дуже дякую за науку та нагадування про служіння