Lectio (читання)
«Ви бо, брати, почали наслідувати Божі Церкви, що в Юдеї, у Христі Ісусі, бо й ви терпіли те саме від ваших земляків, як і вони від юдеїв, 15. які і Господа Ісуса вбили, і пророків, і нас переслідували, чим вони й Богові не подобалися, і всім людям супротивні. 16. Вони забороняють нам до поган говорити, щоб ті спаслися, тож повсякчасно доповнюють свої провини. Урешті спіткав їх гнів. 17. А ми, брати, розлучені з вами на коротку хвилину обличчям, не серцем, старалися щоскоріш побачити ваше обличчя − така наша туга за вами. 18. Тому хотіли прийти до вас, таки я, Павло, раз і вдруге, та сатана перешкодив нам. 19. Яка бо наша надія або радість, або вінець слави, як не ви, перед Господом нашим Ісусом у День Його приходу?».
Коментар до тексту
У цьому уривку Павло продовжує дякувати Богові за витривале свідчення солунян, яке вони дали, незважаючи на переслідування язичників, які не могли змиритися з їхнім наверненням до Христа. Апостол прирівнює їхні випробування до гонінь, які зазнали перші учні Ісуса від представників юдаїзму: ті, які не прийняли Христа й організували Його розп’яття, так само завзято переслідували Його послідовників. Пізніше ті ж євреї, які не повірили в Ісуса, намагалися усіляко перешкодити місії серед язичників, позаяк були твердо переконані, що Бог спасає тільки євреїв, а звістку про Розп’ятого Месію, Який пропонує спасіння язичникам, вони розцінювали як богохульство. Павло вважав, що, противлячись Євангелії, жителі Юдеї накликали на себе біду, і його слова про гнів Божий виявилися пророчими, бо 20 років після того, як він написав цього листа, Єрусалим і Храм були зруйновані римлянами 70 року (про це говорив і сам Ісус у Мк 13:30). Павло також глибоко переживав через те, що був змушений залишити солунян, адже його перебування в місті загрожувало ще більшими переслідуваннями, і тому його часто переповнювали думки, щоб знову відвідати їх. Однак смертельні небезпеки, які організовував сатана, зробили його візит тимчасово неможливим. Та, зрештою, якби Павло тоді відвідав солунян, ми б сьогодні, можливо, не мали двох його чудових послань до цієї спільноти, бо там, де сатана створює перешкоди, Бог діє для ще більшого й тривалішого добра[1].
Meditatio (розважання)
«Ви бо, брати, почали наслідувати Божі Церкви, що в Юдеї, у Христі Ісусі, бо й ви терпіли те саме від ваших земляків, як і вони від юдеїв». Коли Павло говорить про юдеїв, то не має на увазі просто євреїв. Він сам, як, урешті, і всі перші християни, був євреєм. Проте Павло зі свого досвіду знав, що в Юдеї проживало багато євреїв, які були дуже жорстко налаштовані проти Ісуса (що й виявилося у рішенні юдейської влади видати Ісуса римлянам для розп’яття), а також проти груп, які виникли після Його Воскресіння і проголошували Ісуса Господом. Павло каже, що таке відкинення посланого Богом Месії (Рим 9:6–10:4) пов’язане з поставою, яка мала місце і раніше, – їхні батьки відкидали й убивали пророків[2].
Трагедія багатьох представників Ізраїлю полягала в тому, що вони не тільки часто не слухали Бога, але й мали своє розуміння, як саме Він повинен діяти. І це розуміння власного майбутнього і ставлення до язичників вони не були готові змінювати. Язичники зі свого боку також жили усталеним способом доволі деградованого, насамперед у моральному плані, життя. Зміна життя багатьох з-поміж них, які навернулися до християнства, вважалася підривом суспільних устроїв, а також політичним викликом для тогочасної системи римської влади. Парадоксальним чином праведне життя християн стало причиною суспільного остракізму та жорстоких переслідувань. Слова Господа, сказані у розмові з Никодимом, дуже влучно окреслюють стан противників Ісуса та Його послідовників, незалежно від їхнього походження (тобто і євреїв, і язичників): «Світло прийшло у світ, люди ж більше злюбили темряву, ніж Світло, лихі бо були їхні діла» (Йо 3:19).
У Своїй Прощальній промові після Тайної Вечері Ісус сказав до Своїх учнів: «Ненавидить вас світ, то знайте: Мене він ще перед вами зненавидів. 19. Були б ви від світу, то світ би своє любив. А що ви не від світу, бо Я вибрав вас від світу, ось тому й ненавидить вас світ. 20. Згадайте слово, що його був Я вам вирік: Слуга не більший від пана свого. Переслідували Мене – переслідуватимуть і вас. А Слово Моє зберігали – зберігатимуть і ваше» (Йо 15:18–20). Коли, проголошуючи Євангеліє, християни пояснюють, якою є Божа воля стосовно усього світу, то люди часто реагують різко негативно, бо не можуть або ж не хочуть цього розуміти. Насправді християни не шукають оплесків від людей, а просто хочуть виконувати Божу волю, яка є значно важливіша за будь-які думки та бажання людей[3].
Oratio (молитва)
«Навіть коли б ходив я долиною темряви, я не боюся лиха, бо Ти зо мною. Жезло Твоє й палиця Твоя – вони дають мені підтримку» (Пс 23:4).
Contemplatio (споглядання)
Християнство пропонує контркультуру для світу, який живе за принципами, які загалом репрезентують культуру смерті. Для того, щоб Євангеліє і культура життя поглинули цю культуру смерті і її преобразили, потрібно терпеливого й відважного свідчення багатьох людей. Щоб це свідчення принесло плоди, воно часто може мати високу ціну. Три перші століття християни платили цю ціну по всій Римській імперії у надзвичайно великих масштабах. Потім упродовж століть і до сьогодні переслідування то відновлювалися, то майже стихали, але насправді на різних рівнях не припинялися ніколи. Чи я належу до тих, які є справжніми учнями Ісуса, і усвідомлюю, що це завжди має свою ціну?
[1] T. Wright. Paul for Everyone. Galatians and Thessalonians London SPCK, Westminster John Knox Press 2004, P. 102–106.
[2] Там само. – Р. 102–103.
[3] The Navarre Bible. Saint Paul’s Letters to the Thessalonians, and Pastoral Letters. With a commentary by members of the Faculty of Theology of the University of Navarre. Dublin: Four Courts Press, New York: Scepter Publishers 2005, P. 26.
Слава Ісусу!
Дякую
Дуже дякую
Ісусе ,дай мені силу бути твоїм учнем,дай мені вадвагу свідчити про тебе ,поширювати царство твоє
Слава Ісусу Христу!
Яким добрим прикладом для нас є солуняни! Ап. Павло зі своїми спіробітниками не дуже довго їм проповідували, але як глибоко, з якою довірою вони прийняли Слово! Так, що вже не змогли мовчати, а почали відразу свідчити про Христа, навертати людей до живого Бога… Багато про Бога не встигли дізнатися чи навчитися, але вони Його вже «скуштували», як говориться у Пс.34:9, вони з Ним насправді зустрілися!
— Господи, прошу про цей вогонь посвяти і ревності у звіщанні Євангеліі! Амінь.
“… бо там, де сатана створює перешкоди, Бог діє для ще більшого й тривалішого добра” 😍🙏
Дякую вам отче.