Lectio (читання)
«Слухайтесь ваших наставників і коріться, бо вони пильнують ваші душі, за які мають звіт дати, щоб вони це робили з радістю, а не зітхаючи, бо це для вас некорисно. 18. Молітеся за нас, бо нам здається, що маємо добре сумління, бажаючи у всьому поводитись добре; 19. тим більше ж прошу вас це робити, щоб якнайскоріше мене вам повернено. 20. Нехай Бог миру, що підняв із мертвих Того, Хто Кров’ю вічного Завіту став великим Пастирем овець, – Господа нашого Ісуса, 21. зробить вас здібними виконувати Його волю добрими ділами, здійснюючи у вас те, що Йому любе через Ісуса Христа, Якому слава по віки вічні. Амінь».
Коментар до тексту
Наприкінці листа св. Павло дає різні вказівки, покликані зберігати нормальне функціонування життя християнської спільноти. Апостол заохочує адресатів послання слухатися своїх наставників, щоб ті радо могли виконувати свою місію, а відтак були готові до звіту за своє служіння перед Самим Господом (в. 17). Молитва вірних за своїх духовних провідників повинна допомагати їм бути пастирями на взір Господа нашого Ісуса Христа (вв. 18, 20). Сам Павло також потребує молитовної підтримки спільноти, завдяки якій зможе швидше повернутися до неї (в. 19). У кінці уривку апостол також підносить молитву, щоб Бог миру благодаттю Ісуса Христа дав силу спільноті виконувати Божу волю добрими ділами (вв. 20–21).
Meditatio (розважання)
«Нехай Бог миру, що підняв з мертвих Того, Хто Кров’ю вічного Завіту став великим Пастирем овець, – Господа нашого Ісуса, 21. зробить вас здібними виконувати Його волю добрими ділами, здійснюючи у вас те, що Йому любе через Ісуса Христа, Якому слава по віки вічні. Амінь». Вислів «Бог миру» (θεὸς τῆς εἰρήνης), окрім Євр 13:20, у НЗ вжито ще 4 рази, і щоразу апостол Павло ставить його в кінці того чи того листа: «Нехай Бог миру буде з усіма вами. Амінь» (Рим 15:33); «Бог же миру роздавить незабаром сатану під вашими ногами» (Рим 16:20); «Чого ви навчилися, що прийняли, що почули та бачили в мені, те чиніте, і Бог миру буде з вами» (Флп 4:9); «Сам же Бог миру нехай освятить вас цілковито, і нехай уся ваша істота – дух, і душа, і тіло – буде збережена без плями на прихід Господа нашого Ісуса Христа» (1 Сол 5:23).
Хоча апостол на означення миру послуговується грецьким поняттям «εἰρήνη / eirene», він, безсумнівно, перекладає тут єврейський термін «שָׁלוֹם / shalom», який означає «мир, цілісність, повнота, спасіння, щастя, досконалість, здоров’я, вдоволеність (як позитивна якість сама собою)». Бог є джерелом усього, що криється за цим багатозначним та глибоким поняттям. Завдяки нашій єдності з Богом, яка стала можливою через смерть Ісуса на хресті, ми можемо черпати усе це для нашого повноцінного особистого та спільнотного життя. Коли кожен християнин чи християнка підтримуватимуть зв’язок із Богом миру, тоді спільнота, до якої вони належать, також стане місцем Божого миру, який лікуватиме всі надщерблення та поділи.
Зв’язок із Богом миру, на думку св. Павла, робить християн – кожну особу зокрема й усіх разом – здатними «виконувати Його (Божу) волю добрими ділами», «здійснюючи у вас те, що Йому (Богові) любе через Ісуса Христа». Не можна, не наслідуючи Бога миру, не черпаючи від Нього цього миру, виконувати Божу волю добрими ділами. Також для того, щоб Бог міг здійснювати саме те, що Йому любе (а не просто те, що хочеться нам), слід шукати єдності з Ісусом Христом, аби завдяки Його благодаті мати силу долати все, що суперечить миру й Божій волі.
Oratio (молитва)
«Господь народові Своєму дасть силу, Господь благословить народ Свій миром» (Пс 29:11).
Contemplatio (споглядання)
Гріх чинить поділи. Мир лікує рани, які спричиняє гріх та його наслідки. Церква покликана бути місцем миру, де розбитий світ віднаходить зцілення та гармонію. Якщо Церква перестає бути місцем миру, а є місцем поділів, це означає, що вона втратила зв’язок із Богом миру. Св. Павло заохочує: «Дбаймо, отже, запопадливо про те, що веде до миру та до взаємного збудування» (Рим 14:19).
Дуже дякую
Христос рождається! Дякую за глибокі роздуми! ?