3-тя неділя після П’ятдесятниці. Правильні пріоритети та зусилля (Мт 6:22−33)

Час прочитання: 7 хвилин

Lectio (читання)

«Світло тіла – око. Як, отже, твоє око здорове, все тіло твоє буде світле. 23. А коли твоє око лихе, все тіло твоє буде в темряві. Коли ж те світло, що в тобі, − темрява, то темрява якою ж великою буде! 24. Ніхто не може двом панам служити, бо або одного зненавидить, а другого буде любити, або триматиметься одного, а того знехтує. Не можете Богові служити й мамоні. 25. Ось чому кажу вам: Не турбуйтеся вашим життям, що вам їсти та що пити, ні тілом вашим, у що одягнутись. Хіба життя − не більше їжі, а тіло – не більше одежі? 26. Гляньте на птиць небесних: не сіють і не жнуть, ані не збирають у засіки, а Отець ваш Небесний їх годує! Хіба ви від них не вартісніші? 27. Хто з вас, журячись, спроможен добавити до свого віку хоч один лікоть? 28. І про одежу чого ж вам клопотатись? Гляньте на польові лілеї, як ростуть вони, − не працюють і не прядуть. 29. Та Я кажу вам, що й Соломон у всій своїй славі не вдягався так, як одна з них. 30. І коли зілля польове, яке сьогодні є, а завтра вкидають його до печі, Бог так одягає, то чи не багато більше вас, маловірні? 31. Отож не турбуйтеся, промовлявши: Що будемо їсти, що пити й у що зодягнемося? 32. Про все те побиваються погани. Отець же ваш Небесний знає, що вам усе це потрібне. 33. Шукайте перше Царство Боже та його справедливість, а все те вам докладеться».

Коментар до тексту

Євангельське читання цієї неділі є частиною Нагірної проповіді Ісуса Христа (Мт 5−7) – першої з п’яти навчальних частин Євангелія, яку часто називають Конституцією Божого Царства, де Ісус дуже просто і зрозуміло навчає, як потрібно поводитися в думках та ділах стосовно Бога та ближнього, щоби Божа воля була сповнена як на небі, так на землі. Для кращого розуміння цей уривок слід читати в ширшому тематичному контексті − Мт 6:19−34. У віршах Мт 6:19−21 Ісус навчає Своїх учнів (тодішніх і теперішніх), якими повинні бути їхні справжні пріоритети, на що повинні бути спрямовані їхні зусилля та як можна перевірити вартість їхньої довіри до Бога: якщо вони мають правильні пріоритети та по-справжньому довіряють Богові, то житимуть так, щоб інші побачили, що скарби на небі мають істинну вартість («Не збирайте собі скарбів на землі, де міль і хробацтво нівечить і де підкопують злодії і викрадають. 20. Збирайте собі скарби на небі, де ні міль, ані хробацтво не нівечить і де злодії не пробивають стін і не викрадають. 21. Бо де твій скарб, там буде і твоє серце» − пор. також Мт 13:52; 19:21; 1 Тим 6:8−10). Інакше кажучи, Ісус відкриває для Своїх учнів супер бізнес-рецепт, який приносить 100% успіху: якщо ви обираєте правильні пріоритети та мудро вкладаєте зусилля свого життя у Божі справи, то ніколи не будете в кінцевому програші.

Meditatio (розважання)

«Шукайте перше Царство Боже та Його справедливість, а все те вам докладеться». У Євангелії Господь не змушує нас бути матеріально убогими, позбутися власності чи цілком її занедбати. Він заохочує побудувати в житті належну ієрархію цінностей і залишатися їй вірними. Така ієрархія передбачає первинність Бога і Його вимог до нашого життя, а відтак прийняття з подякою усіх Його дарів. Тільки тоді навколо нас почне народжуватися Боже Царство, яке було основною темою вчення Ісуса. Цей термін для Нього та Його сучасників означав Боже панування над світом, коли будуть встановлені мир та справедливість на землі, а воля Божа буде і на небі, і на землі.

Заклик Ісуса шукати найперше Боже Царство вказує дорогу до щастя та миру. Та це тільки початок. Повнота Ісусової обітниці має есхатологічний вимір, тобто вповні звершиться в часі Його Другого славного приходу / Парусії. Звідси, шукати справедливість / праведність Царства означає не просто правильну поведінку людей перед Богом, адже праведна поведінка − це наслідок учинків, а не пошуків (Мт 6:1). Натомість шукати його справедливість означає правильну поведінку самого Бога, який виправдовує / захищає переслідуваних апостолів та учнів. Шукати Божого оправдання – це стійко витривати у переслідуваннях, які приносять також економічні негаразди та легко можуть призводити до занепокоєння про їжу, пиття чи одяг. Позаяк оправдання праведних до Останнього / Страшного Суду не прийде, то й додаток «усе те» можемо й не отримати до того часу. З іншого боку, саме цей додаток «усе те» і є формою, яка охоплює все, що отримають укінці ті, які пішли за Христом (Мт 19:27−29). У міжчассі ж учні Ісуса повинні достойно приймати важкість економічних негараздів з огляду на переслідування[1] (зокрема й з огляду на гордий та зухвалий бунт окремих людей проти Божого порядку).

Oratio (молитва)

«Отче наш, що єси на небесах, нехай святиться ім’я Твоє, нехай прийде Царство Твоє, нехай буде воля Твоя як на небі, так і на землі. Хліб наш насущний дай нам сьогодні і прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим; і не введи нас у спокусу, але визволи нас від лукавого».

Contemplatio (споглядання)

Наступний вірш, який іде відразу після читання Євангелія дня, розвиває тему уривку і пропонує декілька порад, як жити в очікувані Царства: «Не журіться, отже, завтрішнім днем; завтрішній день турбуватиметься сам про себе. Доволі дневі його лиха» (Мт 6:34). Наші тривоги не елімінують економічних негараздів та переслідування християн (як наслідку бунту окремих людей проти Бога). Сьогодні нам украй важливо правильно спрямувати зусилля – не проклинати темряву та безплідно проводити час у журбах, шемраннях та наріканнях, потрібно перебувати в молитві, свідчити віру й надію та дарувати любов, з терпеливістю чуваючи в очікуванні повернення Того, Хто остаточно встановить Своє Царство на землі та оправдає усіх Його вірних, які сьогодні є ніким для очманілих дурисвітів (засліплених «сильних світу цього»), які думають, що завжди керуватимуть цим світом.


[1] R. H. Gundry. Commentary on the New Testament. Verse-by-Verse Explanations with a Literal Translation. Hendrickson Publishers 2010, P. 25

4 коментарі до “3-тя неділя після П’ятдесятниці. Правильні пріоритети та зусилля (Мт 6:22−33)”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *