Lectio (читання)
«А як будуть вас переслідувати в тому місті, тікайте в інше. Істинно кажу вам: Не встигнете обійти міст ізраїльських, як прийде Син Чоловічий. 24. Не є учень понад учителя, ані слуга над пана свого. 25. Досить для учня, коли стане, як його вчитель, а слуга – як його пан. Коли господаря назвали Велзевулом, то скільки більше – його домашніх. 26. Тож ви їх не лякайтесь. Нема нічого схованого, що не виявиться, нічого тайного, що не стане знаним. 27. Що вам кажу в темноті, кажіть те при світлі, і що ви чуєте на вухо, голосіть з покрівель. 28. Не бійтеся тих, що вбивають тіло, душі ж убити не можуть; а бійтесь радше того, хто може погубити душу і тіло в пеклі. 29. Хіба не за шага продається пара горобців? А проте ні один із них не впаде на землю без волі Отця вашого. 30. А вам же все волосся на голові пораховано! 31. Не бійтесь, отже, ви вартніші за багатьох горобців».
Коментар до тексту
Євангельське читання дня − це частина навчання Ісуса в Мт 10 (т. зв. друга навчальна частина Євангелія від Матея), у якому Він, посилаючи на місію Своїх апостолів, навчає, як їм поводитися та чого сподіватися. Господь попереджає учнів про переслідування – навіть в Ізраїльській землі вони будуть настільки великі, що до повернення Ісуса учні не матимуть безпечного прихистку. У кінці, однак, Ізраїль навернеться (Мт 23:39) саме так, як про це говорили пророки (Втор 4:30; Єр 31:33; Єз 37:23; Ос 2:14−23; 11:5−11; 14:1−7; Мал 4:6). Повчання Ісуса у Мт 10 варто розуміти не лише як повчання про місію учнів за Його земного життя – тут ідеться про місію, яка триватиме до кінця цього віку (Мт 24:14; 28:19−20). Тільки Бог буде ставити остаточну крапку (Мт 11:19), тому учні не повинні боятися свідчити Його (Мт 10:26-27), а розуміючи, що Він − єдиний справжній Суддя, не боятися навіть таких переслідувачів, які загрожуватимуть їхньому життю (Мт 10:28). Ісус запевняє, що учні завжди можуть довіряти Богові, який є суверенним Владикою над усім (Мт 10:29−31)[1].
Meditatio (розважання)
«Хіба не за шага продається пара горобців? А проте ні один із них не впаде на землю без волі Отця вашого. 30. А вам же все волосся на голові пораховано! 31. Не бійтесь, отже, ви вартніші за багатьох горобців». Горобці були найдешевшим товаром на ринку – їх продавали по двоє або відразу по п’ять. Це була їжа убогих. Ісус каже, що два горобці коштували ἀσσάριον / assarion / ассаріон – під час римської окупації Ізраїлю це була монета вартістю менше ніж 1/16 динарію. Динарій був денною платою робітника – еквівалент 25 $. Відтак ассаріон дорівнював приблизно 1.50 $, звичайний робітник заробляв таку платню менше ніж за годину[2].
Ісус хотів, щоб Його учні тоді та ми сьогодні (!) усвідомили, що незважаючи на маленьку вартість цих пташок, Господь піклується про них, наскільки ж більше про нас, у яких навіть «усе волосся на голові пораховано» (Мт 10:30). Ще перед висиланням учнів з місією у Нагірній проповіді Ісус сказав: «Гляньте на птиць небесних: не сіють і не жнуть, ані не збирають у засіки, а Отець ваш Небесний їх годує! Хіба ви від них не вартісніші?» (Мт 6:26). Пізніше в Євангелії, звертаючись до фарисеїв, які не сприймали діл милосердя Ісуса, які Він вчинив у Суботу, Господь ще раз наголосить на унікальній вартості кожної людини в Божих очах: «Чи є якийсь між вами, що мавши одну вівцю, не візьме її і не витягне, коли вона впаде в Суботу в яму? 12. А скільки ж чоловік над вівцю вартісніший!» (Мт 12:11−12).
Суть Доброї Новини − показати нашу цінність у Божих очах. Це не просто добра порада, але саме Добра Новина (!) про те, що Бог зробив для всіх людей через Страсті та Воскресіння Свого Єдинородного Сина. Тільки роздумуючи над таїнством Господніх Страстей та Воскресіння, можемо усвідомити як нашу гідність, так і Божу перспективу для нас. Усе Писання – від Буття до Одкровення – це свідчення невимовної турботи Бога про людину, тому потрібно постійно читати Боже Слово, зокрема Євангеліє, саме так зможемо позбутися страхів та сумнівів, які диявол та його слуги постійно навіюють людині, щоб понизити нашу самооцінку та очорнити Бога.
Oratio (молитва)
«Господи, Боже наш, яке предивне Твоє ім’я по всій землі! Ти возніс славу Свою вище неба. 3. З уст дітей і немовлят учинив єси хвалу супроти Твоїх супостатів, щоб угамувати ворога й бунтаря. 4. Коли на небеса спогляну, твір Твоїх пальців, на місяць та на зорі, що створив єси, 5. то що той чоловік, що згадуєш про нього, або людська істота, що про неї дбаєш. 6. Мало чим зменшив єси його від ангелів, славою й честю увінчав його. 7. Поставив його володарем над творами рук Твоїх, усе підбив йому під ноги: 8. вівцю й усю скотину, та ще й дикого звіра, 9. птицю небесну й рибу в морі, і все, що морськими стежками ходить. 10. Господи, Боже наш, яке предивне ім’я Твоє по всій землі» (Пс 8).
Contemplatio (споглядання)
Коли ми хворіємо чи боїмося захворіти, у наше серце можуть закрадатися різні страхи, проте у книзі Мудрості читаємо: «Бо страх − це ніщо інше, як занехаяння допомоги, що її розум постачає» (Муд 17:11). Йоан Богослов також каже: «Ми знаємо також, що Божий Син прийшов і дав нам розум, щоб ми Правдивого пізнали. Ми – у Правдивім, у Його Сині Ісусі Христі. Він – правдивий Бог і життя вічне» (1 Йо 5:20). Господь не тільки не шкодує для нас достойного та нормального життя сьогодні, Він навіть хоче подарувати нам вічне життя! Тому важливо щодня чимраз більше Його пізнавати, щоб у Ньому знаходити радість і мир, якого світ не може дати (Йо 14:27; 15:11; 1 Йо 1:4; 2 Йо 1:12), та ділитися цією радістю і миром з іншими людьми та їх підбадьорювати…
[1] C. S. Keener. The Gospel of Matthew: A Socio-Rhetorical Commentary. Grand Rapids, MI; Cambridge, U.K.: Wm. B. Eerdmans Publishing Co. 2009, P. 324−327.
[2] Там само. – P. 327.
Дякую
Дякую за Вашу працю! Гарні роздуми!
Круто, актуальна проповідь для сучасної людини!