29-й тиждень після П’ятдесятниці. Вівторок. Любов як терпіння (Лк 21:12–19)

Час прочитання: 4 хвилин

Lectio (читання)

«Але перед усім цим на вас накладуть руки й переслідувати будуть, і волочитимуть по синагогах та по тюрмах, водитимуть перед царів і правителів з-за імени Мого. 13. І це дасть вам нагоду свідчити. 14. Візьміть собі до серця, що вам не треба готуватися наперед, що маєте відповідати, 15. Я бо дам вам слово й мудрість, якій ніхто з ваших противників не зможе протиставитись і перечити. 16. Вас видадуть батьки, брати, рідні й друзі, і декому з вас смерть заподіють. 17. Вас будуть ненавидіти всі за Моє ім’я. 18. Але волосина з голови у вас не пропаде! 19. Вашим стражданням ви спасете душі свої».

Коментар до тексту

Читання Євангелія дня − це частина довшого повчання Ісуса (Лк 21:5–28), у якому Він провіщає зруйнування Храму, а потім говорить про різні труднощі, які передуватимуть Другому приходові, а найбільше попереджає про переслідування Своїх послідовників. Схоже навчання Ісуса в Євангелії від Луки є також у 17:22–37. Матей (24:1–31) та Марко (13:1–27) залишили для своїх спільнот таку ж есхатологічну промову Ісуса, у якій Господь провіщає різні катастрофи та переслідування Його учнів.

Meditatio (розважання)

«Вашим стражданням ви спасете душі свої». Терпіння може бути різне. Коли ми терпимо, бо нас ранять, або коли інші терплять, бо ми ранимо. Ми не врятуємося, якщо будемо завдавати терпіння іншим. Та якщо житимемо в любові, тоді будемо терпіти самі – від невдячності, нерозуміння, хитрості, підлості, жорстокості, обмов, наклепів, очорнень, заздрості, неприязні… Список можна продовжувати. Терпіння заради Христа можна також назвати «терпінням задля збереження людської гідності» відповідно до Божого розуміння, що означає бути людиною.

Часто терпіння є результатом зустрічі чи, радше, зіткнення двох світів – Божого і того, який відійшов від Бога (усвідомлено чи неусвідомлено не вважає Бога та Його Заповіді абсолютним мірилом усього). Це зіткнення спричиняє біль, тому психічно здорова людина ніколи не бажає собі страждань. Проте свідома, зріла та відповідальна людина задля власного добра чи блага ближніх часто приймає рішення, які приводять до особистого терпіння. Інакше кажучи, є такі ситуації, у яких для того, щоби сповнити Божу волю чи залишитися людиною,треба свідомо вибрати терпіння. Такий вибір Новий Завіт окреслює грецьким словом ἀγάπη / agape – «любов» – ставлення, яке виникає внаслідок свідомої оцінки та вибору.

Когось таке твердження може здивувати, але думаю, що гімн любові апостола Павла саме це має на увазі: «Любов – довготерпелива, любов – лагідна, вона не заздрить, любов не чваниться, не надимається, 5. не бешкетує, не шукає свого, не поривається до гніву, не задумує зла; 6. не тішиться, коли хтось чинить кривду, радіє правдою; 7. усе зносить, у все вірить, усього надіється, усе перетерпить. 8. Любов ніколи не переминає» (1 Кор 13:4–8).

Oratio (молитва)

Господи, даруй мені відвагу не боятися терпінь та мудрість не завдавати терпінь моїм ближнім…

Contemplatio (споглядання)

«Бог же показує Свою до нас любов тим, що Христос умер за нас, коли ми ще були грішниками» (Рим 5:8).

3 коментарі до “29-й тиждень після П’ятдесятниці. Вівторок. Любов як терпіння (Лк 21:12–19)”

  1. Людмила

    Слава Ісусу Христу!
    «І це дасть вам нагоду свідчити.»
    (Лк.21:13)
    Ми покликані свідчити про Христа! (Діі1:8).
    Коли все спокійно і мирно, то це робити легко. Хоча і тепер Бог допускає ситуації, коли треба проявити мужність, відстоюючи Божу Правду…
    Наскільки більше сміливості і відваги очікує Господь від нас, коли прийдуть на Церкву гоніння, коли буде переслідування за Слово…
    Вже тепер Він готує нас до тих скорботних часів,- через Свою науку і допуск важких життєвих обставин. Закликає нас не боятися і не тривожитися. Ісус обіцяє, що дасть нам мудрість і вкладе потрібне слово в наші уста.
    І хто витримає до кінця,- буде спасенний!

    — Господи, зміцни нас Своєю благодаттю, дай відвагу сміливо звіщати Євангеліє, свідчити про Тебе і Словом, і життям! Амінь.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *