28-й тиждень після П’ятдесятниці. П’ятниця. Сила здорового вчення (Тит 1:15–2:10)

Час прочитання: 4 хвилин

Lectio (читання)

«Для чистих усе чисте, а для забруднених та невірних немає чистого нічого, у них же забруднені і розум, і сумління. 16. Заявляють, що знають Бога, а ділами своїми відрікаються, мерзенні й непокірні та до всякого доброго діла непридатні. 2:1. Ти ж говори, що личить здоровому вченню. 2. Старі щоб були тверезі, поважні, помірковані, здорові у вірі, любові, терпеливості. 3. Старі жінки так само нехай поводяться, як освяченим личить: щоб не були злоріки, ані віддані пияцтву, щоб добра навчали, 4. щоб молодих навчали любити своїх чоловіків та дітей кохати, 5. щоб були стримані, чисті, хазяйновиті, добрі, підвладні власним чоловікам, – щоб Слово Боже не ганьбилося. 6. Так само і юнаків умовляй, щоб були помірковані, 7. даючи самі себе на зразок добрих діл: повноти в ученні, поважности, 8. здорового та бездоганного навчання; щоб супротивник осоромився, неспроможний нічого злого проти нас сказати. 9. Раби своїм панам нехай коряться в усьому, хай будуть угодливі, не суперечливі, 10. хай не крадуть, а хай виявляють цілковиту добру вірність, щоб у всьому прикрашали вчення нашого Спаса Бога».

Коментар до тексту[1]

Два перші вірші цього уривку (Тит 1:15–16) вказують на важливість внутрішньої чистоти кожної особи, яка повинна природно відображатися у житті християнина. У наступних віршах (Тит 2:1–10) св. Павло консультує свого учня Тита, єпископа Криту, як він повинен заопікуватися різними групами людей у церковній спільноті: старшими чоловіками (в. 2), старшими жінками (в. 3), молодими жінками (вв. 4–5), молодими чоловіками (в. 6) та рабами (вв. 9–10). Основна мета цих повчань апостола − намагання заохотити віруючих жити зрілим і благочестивим життям як у своїх домах, так і в Церкві.

Meditatio (розважання)

«Ти ж говори, що личить здоровому вченню». Здорове вчення – це вчення, згідне з Євангелієм (навчанням і життям Ісуса) та навчанням апостолів, які поширили та засвідчили Євангеліє своїм життям і служінням. Заклик до «здорового вчення» часто повторюється у Пастирських листах Павла (1 Тим 6:3; 2 Тим 1:13; Тит 1:9), тому що в молодих Церквах, які засновували учні Ісуса, існувала постійна небезпека спотворення Євангелія різними лжевчителями. Позаяк не було тривалої традиції життя спільнот ідеалами Євангелія, різні пройдисвіти намагалися баламутити перші християнські громади, найчастіше проповідуючи самих себе замість Христа.

Апостол Павло прагнув, щоб Євангеліє проникало у всі сфери тогочасного суспільства, а головно в домашні спільноти, які за тогочасним звичаєм складалися з дуже різних категорій людей – батьків, дітей, слуг, рабів. Основним стабілізуючим та гармоніюючим елементом співжиття різних поколінь та суспільних верств було Євангеліє – саме воно перемінювало стосунки в конкретному домі, а відтак впливало на перетворення суспільства.

Поради, які св. Павло заохочує взяти до уваги різним категоріям людей, хоча і стосуються конкретного віку, обставин чи стану, усе ж можна без вагання застосувати як життєві дороговкази для будь-кого. Усі ці заклики апостола були покликані сформувати нову людину у Христі – кожен і кожна мали жити так, щоб Христос не тільки був прославлений у їхньому житті, але й «щоб Слово Боже не ганьбилося» (в. 5) та щоб учні Ісуса ставали прикладом нових стосунків, «даючи самі себе на зразок добрих діл: повноти в ученні, поважности, 8. здорового та бездоганного навчання; щоб супротивник осоромився, неспроможний нічого злого проти нас сказати» (вв. 7–8), і «щоб у всьому прикрашали вчення нашого Спаса Бога» (в. 10).

Oratio (молитва)

Ісусе, даруй мені мудрість і силу бути свідком життєствердної благодаті Євангелія…

Contemplatio (споглядання)

Євангеліє − це Добра Новина, а не просто добра порада, тому що воно розповідає про дуже конкретні події, учинки й факти, які змінили історію світу. Саме тому Євангеліє – «сила Божа на спасіння кожному, хто вірує» (Рим 1:16). Якщо ми відкриваємося на цю силу, тоді вона змінює серця людей, родини та цілі суспільства…


[1] Коментар до тексту та окремі думки в розважанні основані на J. D. Barry, D. Mangum, D. R. Brown, M. S. Heiser, M. Custis, E. Ritzema, D. Bomar, Faithlife Study Bible. Bellingham, WA: Lexham Press. Electronic edition 2016. Titus 2:1–10.

4 коментарі до “28-й тиждень після П’ятдесятниці. П’ятниця. Сила здорового вчення (Тит 1:15–2:10)”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *