27-й тиждень після П’ятидесятниці. Понеділок. Царство − в Ісусі (Лк 17:20–25)

Час прочитання: 5 хвилин

Lectio (читання)

«Як же спитали Його фарисеї, коли прийде Царство Боже, Він відповів їм: “Царство Боже прийде непомітно, 21. ані не скажуть: Ось воно тут! або: Он там! − бо Царство Боже є між вами”. 22. Далі сказав Він до учнів: “Прийдуть дні, коли бажатимете побачити бодай один день Сина Чоловічого, та не побачите. 23. Скажуть вам: Ось він тут! або: Он він там! – не йдіть і не шукайте! 24. Бо як блискавка, що блиснувши, світить з одного краю неба до другого, так буде Свого дня Син Чоловічий. 25. А перше Він мусить багато страждати й бути відкинутим цим родом”».

Коментар до тексту

Фарисеї, очевидно, прагнули пізнати космічні знаки, які передуватимуть приходові Царства, щоби бути впевненими, що не пропустять його. Ісус відповідає, що прихід Царства не матиме жодних космічних знаків, які можна буде спостерігати (дієслово παρατήρησις / paratirisis – дослівно «спостерігати, придивлятися», ужито в Біблії лише один раз, саме в Лк 17:21) У Лк 17:21–37 Ісус навчає, що Царство прийде непомітно і виявиться лише у переміні життя людей. Фарисеї допускають помилку, як і в Лк 14:15 («Почувши це, один із тих, що за столом сиділи, сказав до Нього: “Щасливий той, хто їстиме хліб у Царстві Божім”»), бо Царство Боже вже прийшло – воно посеред нас в особі Ісуса та в царюванні Бога, яке виявляється у житті тих, які пішли за Ісусом[1]. Однак прийдуть дні, коли Ісус не буде фізично присутній на землі (Лк 17:22), тому важливо не вірити лжепророкам, які говоритимуть, що Він уже повернувся (Лк 17:23), адже коли Він насправді повернеться, це стане явне усім, і Його прихід ми не сплутаємо ні з чим (Лк 17:24). Та перш ніж Господь повернеться, на Нього ще чекають Страсті (Лк 17:25)…

Meditatio (розважання)

«Бо Царство Боже є між вами». Царство Боже – основна тема трьох перших Євангелій, однак його визначення не знайдемо у жодному з них. Чому? Тому що для сучасників Ісуса цей вислів був зрозумілий, під ним малося на увазі Боже правління – реалізація Божої волі як на небі, так і на землі. Боже правління виявляється у служінні Своєму творінню. Щоб Царство Боже запанувало поміж нами, від нас потрібно зовсім небагато – дозволити Богові бути Богом і послужити нам.

Така Божа природа – любити і служити. Навчання та чудотворна діяльність Ісуса в Євангеліях радикально змінює життя людей, що вказує на присутність між нами цілком нової реальності, задля якої Бог і створив людину. Тому зустрітися з Ісусом означає пережити досвід Божого Царства.

Щоби побачити присутність Божого Царства, треба усвідомити, що воно має зовсім іншу природу від того, що здебільшого люди розуміють під царюванням. Апостол Павло навчає, що «Царство Боже − не їжа і не пиття, а праведність, мир і радість у Святому Дусі» (Рим 14:17). Праведність (єврейською «צְדָקָה/ tsedaka», грецькою «δικαιοσύνη/ dikaiusine») – це Божий порядок, який відображає правильні стосунки з Богом і ближніми, наслідком чого є (єврейською «שָׁלוֺם/ shalom», грецькою «εἰρήνη/ irirni») така радість, джерело якої − Святий Дух.

Коли Святий Дух керує життям людини, тоді вона здатна на усмішку, жест допомоги, солідарність, співчуття, самопожертву, відданість, лагідність, любов, милосердя та багато інших схожих речей, якіспільно творять таку реальність, у якій життя людини відображає Боже Царство. Без цього всього життя є просто виживанням, животінням чи існуванням і не має нічого спільного з Божим Царством…

Oratio (молитва)

«Отче наш, що єси на небесах, нехай святиться ім’я Твоє, нехай прийде Царство Твоє, нехай буде воля Твоя як на небі, так і на землі. Хліб наш насущний дай нам сьогодні, і прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим; і не введи нас у спокусу, але визволи нас від лукавого. Амінь».

Contemplatio (споглядання)

Дрібні жести любові та милосердя − це великі знаки Божого Царства, яке зароджується, мов мале гірчичне зерно…


[1] The ESV Study Bible. Crossway Bibles 2008. Bible Works 10 electronic edition (Lk 17:20–23).

6 коментарів до “27-й тиждень після П’ятидесятниці. Понеділок. Царство − в Ісусі (Лк 17:20–25)”

  1. Франческа

    Дякую. Допоможи Господи бути терпеливою і більше любити, служити своїм домашнім. Алилуя.

  2. Господи дякую за дари Твої і допоможи їх правильно використовувати на служіння ближнім

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *