Lectio (читання)
«“Горе вам, що будуєте гроби пророкам, а це ваші батьки їх убили! 48. Ви так стаєте свідками й даєте згоду вчинкам батьків ваших: вони їх повбивали, а ви будуєте їм гроби! 49. Тому й каже мудрість Божа: Я їм пошлю пророків і апостолів; вони деяких з них уб’ють, а деяких будуть гонити, 50. щоб цей рід відповів за кров усіх пророків, пролиту від створення світу, 51. від крови Авеля до крови Захарії, забитого між вівтарем і Храмом. Так, я кажу вам: Рід цей здасть за те рахубу! 52. Горе вам, учителям Закону, бо ви взяли ключ знання! Самі ви не ввійшли і тим, що хотіли увійти, заборонили”. 53. І як Він вийшов звідти, книжники та фарисеї почали сильно на нього нападати і ставити Йому різні запитання, 54. чигаючи так, щоб несподівано піймати якесь слово з уст Його. 12.1. Тим часом, як зібралася тьма народу, так що одне одного топтало, Він почав говорити перше до Своїх учнів: “Остерігайтесь фарисейської закваски, тобто лицемірства”».
Коментар до тексту
Цей уривок, як і читання двох попередніх днів, є частиною ширшого дискурсу про гостру полеміку між Ісусом та Його противниками – релігійними провідниками народу (Лк 11:14–54). Тлом подіє слугує обід у домі фарисея.Тут Ісус висловлює одні з найгостріших слів у цілому Євангелії від Луки, спрямовані проти формалізму фарисеїв (пор. подібні слова Ісуса в Матея 23) та жорстокості книжників.
Спочатку Господь критикує (потрійним «горе») фарисеїв, а потім (таким же ж потрійним «горе») вказує на хиби книжників, які накладають на людей обов’язки («тягарі»), а самі їх не виконують. Для унаочнення хибної поведінки книжників Ісус згадує про вбивства Божих пророків, починаючи від праведного Авеля (Бут 4:1–15)і аж доЗахарії – сина священника Єгояди, якого вбили у дворі Господнього Дому (2 Хр 24:20–22).
Біблією Ісуса був єврейський ТАНАХ – акронім від ТОРА (Закон – П’ятикнижжя), НЕВИЇМ (Пророки) та КЕТУВІМ (Писання). КЕТУВІМ (Писання) завершувалися Другою книгою Хронік, у якій ідеться про смерть Захарії. Отже, Авель та Захарія – перший та останній невинно вбиті у Єврейській Біблії – уособлюють усіх старозавітних мучеників, які потерпіли також і через жорстокість людей, які претендували на те, що знають Бога…
Meditatio (розважання)
«Горе вам, учителям Закону, бо ви взяли ключ знання! Самі ви не ввійшли і тим, що хотіли увійти, заборонили». У 1998 році я мав нагоду прослухати курс «Східне Християнство і Західний світ» від Інституту Східно-Християнських студій імені Митрополита Андрея Шептицького (Канада), який проходив у чудовому монастирі Преображення в Каліфорнії (США). Це був дуже цікавий досвід, тому що кожних вихідних ми відвідували парафії різних Східних Церков, і тоді я вперше на практиці познайомився з духовним багатством дуже древніх християнських традицій. У рамках цього курсу ми також двічі відвідали буддійські монастирі, які були нашими сусідами. В одному з них, а це був головний центр буддизму в Каліфорнії − «Монастир десять тисяч Будд» (там справді було 10 000 статуеток Будди), ми провели добру половину дня у спілкуванні з монахами. Мене дуже вразили їхній розпорядок життя та аскетизм: вони вставали о 4 год ранку, спали сидячи або стоячи, їли раз на день. Тоді я спитав одного з них, для чого такі жертви, якщо згідно з їхнім уявленням людина після смерті просто зникає – розчиняється в нірвані, зникає твоє «я», немає особи Бога і т. д. Монах трохи помовчавши, глянув на мене дуже спокійно і з доброзичливою усмішкою спитав: «А хіба щоб бути доброю людиною потрібна якась причина?». Ця відповідь зробила мій день. Коли ми поверталися до свого монастиря і я роздумував про слова цього буддійського монаха та наші розмови під час цієї зустрічі загалом, мені на серце прийшла фраза, над якою ми сьогодні робимо розважання: «Самі не входимо і інших не впускаємо…».
Що я маю на увазі? Ми, християни, отримали унікальне об’явлення Бога в Ісусі Христі. Не люблю порівнювати християнство з іншими релігіями, але людство поза християнством не має нічого, що могло б так відповідати духовним потребам людини і навіть значно перевершувати їх. Християнство у своїй суті є свідченням невимовної любові Бога до людини, яка виявляється в жертві Ісуса на хресті. Це радісна реальність прещедрої Божої благодаті. Сповнення Божих обітниць та численних дарів. Проте, як колись старозавітний Ізраїль часто робив усе, щоби Бог, у якого вони вірили, виглядав найменш привабливо, так і ми сьогодні робимо щось подібне. І це стосується передусім тих, які вважають, що знають про Нього більше за інших, тобтоце ті, які спеціально вивчали богослов’я. На жаль, саме ми – богослови, священники та активні миряни – не вміємо ділитися суттю своєю віри з невцерковленими та невіруючими. Не завжди вміємо знайти правильну форму, а часто зосереджуємося на другорядному, занедбуючи найважливіше, як книжники в часи Ісуса. І це наш дуже великий промах…
Oratio (молитва)
Ісусе, даруй мені мудрість свідчити, а не просто розповідати про Тебе. Навчи відрізняти головне від другорядного…
Contemplatio (споглядання)
Любов до ближнього – одна з двох головних заповідей у Святому Письмі. За словами апостола любові Йоана, любов до Бога можлива тільки через любов до ближнього (1 Йо 4:20–21). Це і є наслідування Христа, а також справжнє життя, гідне людини. Усе інше − додаткове…
Дякую!!!
Мені промовляє і є важливим даний коментар!
Дякую Богові за можливість щодня отримувати таке компетентне тлумачення!!!
Дякую за таку цінну духовну науку, за ділення та роздуми.
Дуже дякую!!!
Слава Ісусу Христу! Дякую, отче, за глибокі роздуми! ?
Дуже дякую, отче!
Дякую, отче, за Біблійну науку, якою щедро ділитеся на цьому вкрай важливому інтернет-ресурсі і допомагаєте пізнавати надважливі смисли (“Жити Словом”)❤