Lectio (читання)
«А Ісус їм відрік: “Отець Мій творить аж по сю пору, тож і Я творю”. 18. За те ж юдеї ще дужче заповзялися, щоб убити Його – не тільки за те, що Суботу порушував, а й за те, що Бога Своїм Отцем називав, робивши Себе рівним Богові. 19. І відповів їм Ісус, кажучи: “Істинно, істинно говорю вам: Не може Син нічого робити від Себе Самого, коли не бачить, що й Отець те саме робить. Бо що Той робить, те так само й Син робить. 20. Отець бо любить Сина й усе появляє Йому, що Сам чинить. І більші від цих діла появить Йому, щоб ви дивувалися. 21. Бо як Отець воскрешає померлих і оживлює, так і Син дає життя, кому захоче. 22. Отець бо не судить нікого, а Синові дав Він суд увесь, 23. щоб усі почитали Сина так, як Отця почитають. Хто Сина не почитає, той не почитає Отця, який послав Його. 24. Істинно, істинно говорю вам: хто слухає Моє Слово й у Того вірує, Хто послав Мене, – живе життям вічним, і на суд не приходить, бо від смерти перейшов у життя”».
Коментар до тексту
У Йо 5:1−18 читаємо, що Ісус зціляє розслабленого чоловіка в Суботу. Мовою Йоана – це третій знак (чудо) Ісуса у Четвертому Євангелії (перший у Кані – Йо 2:1−11; другий – також у Кані, коли Ісус зціляє сина цісарського урядовця, – Йо 4:43−54). Релігійні провідники народу дуже роздратовані тим, що зцілений чоловік, за наказом Ісуса, узяв своє ложе і ходив, чим, на їхню думку, порушував заповідь святкування Суботи. Ніхто з них не помітив зцілення, але всі зауважили порушення видуманого припису щодо святкування Суботи. Ісус, відтак, наголошує, що так само, як діє Його Отець, так і Він не обмежується у Своїй діяльності їхніми уявленнями та приписами. Починаючи від Йо 5:17 і до кінця глави, Ісус пояснює юдеям природу Свого авторитету та причини Своєї поведінки. Тому вся розповідь, частиною якої є сьогоднішнє Євангеліє, зосереджена на особі Ісуса, Його владі та авторитеті. Читання двох наступних днів будуть присвячені подальшому осмисленню цієї теми. Конкретно у читанні цього дня Ісус наголошує: усе, що Він чинить, випливає з волі Отця та підпорядкування Його планові. Саме від Отця Ісус отримав владу над життям і смертю, а також право суду, тому всі повинні почитати Сина так, як почитають Отця.
Meditatio (розважання)
«Істинно, істинно говорю вам: хто слухає Моє Слово й у Того вірує, Хто послав Мене, – живе життям вічним, і на Суд не приходить, бо від смерти перейшов у життя». У Євангеліях вислів Ісуса «Істинно, істинно» (у грецькому оригіналі це подвійне Амінь: Ἀμὴν ἀμὴν/ Amen amen) завжди впроваджує дуже важливе навчання Ісуса, слугує своєрідним засобом привернення уваги до Божого об’явлення. У Йо 5:24 Ісус хоче сказати, що вічне життя в людині починається не після смерті, але тоді, коли особа слухає Його Слово і вірить в Отця. Сам Ісус є Словом Отця до нас, Словом, яке сталося тілом і оселилося між нами (Йо 1:1, 14).
Прийняти Ісуса – означає впустити у своє життя Бога, відкритися на дар спасіння у Його Єдинородному Сині. Отець хоче, «щоб усі почитали Сина так, як Отця почитають». Не приймаючи Христа, не шануючи Його, ми відмовляємося від справжнього Життя. У своєму Першому соборному Посланні Йоан каже: «Що було споконвіку, що ми чули, що бачили нашими очима, що оглядали і чого руки наші доторкалися, про Слово життя, – 2. а життя об’явилось, і ми бачили, і свідчимо, і звістуємо вам життя вічне, що в Отця перебувало й нам явилося, – 3. що ми бачили й чули, звістуємо й вам, щоб і ви мали спільність із нами. А наша спільність – з Отцем і з Його Сином Ісусом Христом» (1 Йо 1:1−3).
Ісус запевняє, що ми уже тут, на землі, до тілесного Воскресіння можемо жити вічним життям – життям самого Бога. Тіло може померти, але вічне життя залишиться, і тому воскресіння буде воскресінням на життя, а не на суд. Людина, яка жила з Христом у цьому світі і померла фізичною смертю (!), має у собі таке життя, завдяки якому вона не буде засуджена, мовою Йоана − «на Суд не приходить». Потрібно слухати Слово Ісуса і вірити, що Його послав Отець і що в цьому Слові ми зустрічаємося з Богом. Хтось може спитати: «І що є предметом цього Слова?». Відповідь проста − сам Ісус. У Євангелії від Йоана Він постійно говорить про Себе, представляє Себе словами. Він каже: Бог послав Мене. Я − Його Єдинородний Син. Я − Син Людський, що прийшов з небес. Я – Хліб Життя, Світло світу, Добрий Пастир, Воскресіння, Життя, Дорога, Правда тощо. В інших Євангеліях Ісус постійно говорить про Царство Боже; у цьому Євангелії – про Самого Себе[1].
Oratio (молитва)
Ісусе, навчи мене бути відкритим на Твоє Слово – приймати Бога у своє життя…
Contemplatio (споглядання)
Читання Євангелія від Йоана – не легка вправа. Цей текст запрошує нас радше відкритися на Бога, ніж зрозуміти Його, радше прийняти Його у своє життя, ніж просто усе розставити на полички розуму. Йоан навчає, як переживати Бога, відчувати Його, а не лише розповідати про Нього. Євангелист хоче, щоб ми, читаючи це слово про Бога, пережили зустріч із справжнім Словом Бога, зверненим до нас…
[1] R. H. Gundry. Commentary on the New Testament. Verse-by-Verse Explanations with a Literal Translation. Hendrickson Publishers 2010, P. 376.
Дуже дякую за ваші роздуми, вони дуже надихають. Христос Воскрес!!!
Дякую за такі чудові пояснення. Христос Воскрес.
Дякую Богові за Ісуса, бо через Нього можу спастися. Допоможи Господи!!!
Дякую отче!
Щиро дякую!
Дякую за радість відкриття глибини Божого Слова і за надію жити життям вічним уже зараз, слухаючи Слово Боже і з вірою приймаючи Його у своє життя!