Lectio (читання)
«Уста наші, коринтяни, відкрились до вас! Серце наше поширилось. 12. Вам у нас не тісно, тіснота – у вашім серці! 13. А ви взаємно, мов до дітей говорю, зробіть теж широким ваше серце! 14. Не спрягайтеся з невірними в чуже ярмо! Яка-бо спільність праведности з беззаконням? Що спільного між світлом і темрявою? 15. Яка згода між Христом і Веліялом? Яка участь вірного з невірним? 16. Які взаємини між Храмом Божим та ідолами? Ми бо Храм Бога Живого, як Сам Бог сказав був: “Я поселюся в них і (посеред них) буду ходити. Буду їхнім Богом, вони ж будуть Моїм народом”».
Коментар до тексту
Уже з перших віршів цього уривку (в. 11–13) стає зрозуміло, наскільки Павло був людиною відкритого серця та любив коринтян. Його стосунки з Богом розширили його серце й уможливили його любов до всіх людей. Саме тому апостол так прагнув, щоб кожна людина зустріла Христа й вийшла з тісноти свого серця[1]. У наступних віршах (вв. 14–16) Павло заохочує коринтян примиритися з Богом, а також відділитися від усього нечистого, особливо ідолопоклонства та навчання фальшивих апостолів, які підважували його авторитет. Наприкінці, у в. 16, Павло цитує т. зв «формулу Союзу», яка міститься в різних книгах Старого Завіту (Вих 6:7; Лев 26:12; Єр 31:33; Єз 11:20). Усі ці уривки наголошують, що Бог зберігає вірність Союзові (Вих 6:8; Лев 26:9; Єр 31:31), звільняє Свій народ з полону та відновлює його (Вих 6:6; Лев 26:13; Єз 11:17). Для Павла Божі обітниці сповнюються через примирення людей з Богом в Ісусі Христі (2 Кор 5:18–20)[2].
Meditatio (розважання)[3]
«Не спрягайтеся з невірними в чуже ярмо! Яка-бо спільність праведности з беззаконням? Що спільного між світлом і темрявою?» Грецьке дієслово «ἑτεροζυγέω / heterodzygeo», яким у цьому вірші послуговується Павло, дослівно означає «впрягатися в ярмо з твариною іншого виду». Цікаво, що в Новому Завіті це слово вжито єдиний раз саме в цьому місці.
У Старому Завіті цей термін позначав заборону спарювання (розмноження) двох різних порід скотини (Лев 19:19). На думку деяких дослідників, одне зі значень цього поняття в контексті заклику св. Павла − це пересторога одруження віруючої особи з невіруючою.
Можливо, Павло й мав це на увазі, але видається, що в його вислові закладене ширше значення, і контекст цього уривку допомагає його зрозуміти: і в попередніх, і в наступних віршах постійно відчувається заклик Павла жити святим життям. Концепція святости у Старому Завіті містить ідею відділення від профанного, минущого та навіть злого і присвячення служінню Богові. Відокремлення від злого та служіння Богові завжди має виразний моральний характер, який для християн виявляється у прагненні наслідувати життя Христа. Служіння Богові передбачає відречення від будь-яких форм ідолопоклонства (1 Кор 10:14), а також зумовлює справжній природний ріст.
Важливо зауважити, що цілковите відмежування християн від невіруючих, світських та аморальних людей неможливе. Павлові йдеться про інше: «Я вам писав був у листі не мати стосунків з розпусниками, 10. не взагалі з розпусниками цього світу, чи то із зажерливими, чи з грабіжниками, чи з ідолопоклонниками, бо вам довелося б вийти з цього світу. 11. А написав я вам, щоб ви не мали зносин з тим, що, називаючи себе братом, є розпусник чи зажерливий, чи ідолопоклонник, чи злоріка, чи п’яниця, чи грабіжник − з таким навіть не їсти!» (1 Кор 5:9–11).
Проте Павло мав доволі широкий погляд на християнське життя. Наприклад, на його думку, подружжя, яке складається з віруючої та невіруючої особи, є нагодою для навернення й освячення невіруючої (1 Кор 7:12–16). Крім того, він вважав, що християни можуть брати участь у прийняттях, на які їх запрошують невіруючі (1 Кор 10:27). Однак Павло категорично виступав проти того, щоб християни поділяли погляди язичників на життя, або були зведені ними, щоб поклонятися ідолам (1 Кор 8:5), або розбавляли євангельський максималізм моральними компромісами на догоду язичницьким звичаям. Апостол Павло дуже прагнув, щоб християни як діти світла приносили плоди світла в усьому, «що добре, що справедливе та правдиве» (Еф 5:8–9).
Oratio (молитва)
«Блажен чоловік, що за порадою безбожників не ходить і на путь грішників не ступає, і на засіданні блюзнірів не сідає» (Пс 1:1).
Contemplatio (споглядання)
Християнство − це свідчення про невимовну Божу любов, яка виявляється в жертві Ісуса на Хресті. З огляду на це християни не ховаються від світу, але й не годяться з його життєвими практиками. Вони намагаються запалювати світло віри, надії та любови там, де панує холод і темрява. Християни не можуть закриватися в собі чи у своєму комфортному просторі, але покликані звільняти людей з ґетто страху, насильства, самотности й розчарувань.
[1] The Navarre Bible. Saint Paul’s Letters to the Corinthians. With a commentary by members of the Faculty of Theology of the University of Navarre. Dublin: Four Courts Press, New York: Scepter Publishers 2005, P. 159.
[2] J. D. Barry, D. Mangum, D. R. Brown, M. S. Heiser, M. Custis, E. Ritzema, D. Bomar, Faithlife Study Bible. Bellingham, WA: Lexham Press. Electronic edition 2016. 2 Cor 6:14–16.
[3] Розважання основане на W. C. Kaiser, P. H. Davids, F. F. Bruce, M. T. Brauch. Hard Sayings of the Bible. InterVarsity Press, Downers Grove Illinois 1996, P. 624–626.
“…християни не ховаються від світу, але й не годяться з його життєвими практиками.”!!!❤️?
Дуже дякую!
дякую
Цікаве та вірне пояснення Святого Письма. Апостол Павло, лише один з усіх апостолів закликав:” Наслідують мене, як я Христа”. Маючи Духа Святого,та отримавши від Христа духовні істини, він є достойних учнем Христа..