Lectio (читання)
«Стережіться лжепророків, що приходять до вас в овечій одежі, а всередині – вовки хижі. 16. Ви пізнаєте їх за плодами їхніми; хіба збирають виноград з тернини або з будяків смокви? 17. Так кожне добре дерево родить гарні плоди, а лихе дерево – плоди погані. 18. Не може добре дерево приносити плодів поганих, ані лихе дерево – плодів добрих. 19. Усяке дерево, що не родить доброго плоду, рубають і в огонь кидають. 20. За їхніми плодами, отже, пізнаєте їх. 21. Не кожний, хто промовляє до Мене: Господи, Господи! – увійде в Царство Небесне, лише той, хто чинить волю Отця Мого, що на небі».
Коментар до тексту
Тут, як і в усій Нагірній проповіді (Мт 5−7), частиною якої є цей уривок, Ісус продовжує навчати, як потрібно жити, щоби бути членами Небесного Царства. У вв. 15−20 Ісус каже, що благочестиві люди відрізняються від нечестивих плодами їхнього життя. У практичній площині це означає остерігатися учителів, чиє навчання суперечить навчанню Ісуса – при уважному спостереженні завжди можна побачити або їхнє користолюбство, або поведінку, яка відповідає їхньому фальшивому навчанню.
Meditatio (розважання)
«Не кожний, хто промовляє до Мене: Господи, Господи! – увійде в Царство Небесне, лише той, хто чинить волю Отця Мого, що на небі». Визнання Ісуса Господом без підпорядкування Йому свого життя є повним безглуздям, щоб не казати зухвальством чи грою з вогнем. Три тексти в Євангелії від Йоана вказують на небезпеку такого роздвоєного життя (духовної шизофренії): «А Ісус їм: “Були б ви сліпі – не мали б ви гріха. Але що кажете: Ми бачимо, то і гріх ваш зостається”» (Йо 9:41); «Якби Я не прийшов і не говорив до них, гріха не мали б вони. Та нині нема їм пробачення за їхній гріх!» (Йо 15:22); «Був би Я не вчинив серед них діл, що їх ніхто інший не вчинив, гріха не мали б вони. А так – ось бачили і зненавиділи і Мене, й Отця Мого» (Йо 15:24).
Читаючи Євангеліє від Матея, можна побачити, що Ісус навчає Словом, а потім діє тим самим Словом. П’ять навчальних частин Матея – Нагірна проповідь (Мт 5−7), Місія Царства (Мт 10), Притчі про Царство (Мт 13), Навчання про Церкву (Мт 18), Остання промова (Мт 23−25) змінюються розповідями про діяння Ісуса відповідно до Його навчання. Те саме у дещо менше організованій та схематичній формі можна побачити і в інших трьох Євангеліях. Якщо ми запитаємо, що було змістом усної проповіді апостолів, відповідь проста – життя / діла та навчання Ісуса. Ці ж діяння та навчання лягли в основу записаних чотирьох Євангелій, які ми знаємо сьогодні.
Страсті та Воскресіння Ісуса є найкращим підтвердженням Його навчання. У Євангелії від Йоана на Останній Вечері та у Прощальній промові (Йо 13−17) Ісус говорить і пояснює те, що відбудеться в Його Страстях та Воскресінні (Йо 18−21). Слова та дії Ісуса випливають одне з одного і неймовірно доповнюють та пояснюють одне одного, являючи нам гармонію автентичного життя.
Oratio (молитва)
Ісусе, даруй мені силу виконувати Твою волю…
Contemplatio (споглядання)
У посланнях Нового Завіту центральна частина завжди має два складники − догматичний та моральний (паренетичний), інакше кажучи, вертикальний та горизонтальний рівні: спочатку апостоли розповідають про те, що Бог зробив для нас у Христі Ісусі, а потім кажуть, як нам жити відповідно до цього знання. Наприклад, св. Павло каже: «Як, отже, ви прийняли Господа Ісуса Христа, так у Ньому перебувайте; 7. вкорінені в Ньому, збудовані на Ньому і зміцнені в тій вірі, якої ви навчились, поступаючи в ній наперед з подякою» (Кол 2:6−7). В іншому місці апостол навчає: «Бо у Христі Ісусі нічого не означають ні обрізання, ні необрізання, але віра, чинна любов’ю» (Гал 5:6). Так само пише й апостол Яків: «Як тіло без душі мертве, так само й віра без діл мертва» (Як 2:26). Отці Церкви у своїх творах також не коментували чи не писали чогось, що не можна було б застосувати у житті. Сьогодні ж надто часто можна побачити теоретичних богословів та інтелігентів – їх вистачає тільки на тривалі пафосні розмови, як мінімум, саме перед цим Ісус перестерігає в сьогоднішньому уривку. Теоретичне християнство нагадує безплідну смоковницю, на якій, окрім гарного листя, нічого немає. Таке християнство нікого не переконує і поступово зникає у традиційних християнських країнах. Ісус говорить просто – тільки справжні речі мають майбутнє…
Дякую Богу, отче, за вашу працю та повчання.
Дякую усьому колективу!
Дуже дякую вам отче за напоумлення!
“Теоретичне християнство нагадує безплідну смоковницю, на якій, окрім гарного листя, нічого немає. Таке християнство нікого не переконує і поступово зникає у традиційних християнських країнах.” – дуже слушні слова напімнення, які на превеликий жаль і України стосуються☝️‼️?