Субота перед Богоявленням. Місія Предтечі (Мт 3:1–11)

Час прочитання: 5 хвилин

Lectio (читання)

«Того часу з’явився Йоан Хреститель і проповідував у пустині Юдейській. 2. Він говорив: “Покайтесь, бо наблизилося Небесне Царство”. 3. Це ж той, що про нього говорив пророк Ісая: “Голос вопіющого в пустині: Приготуйте Господню дорогу, вирівняйте стежки Його”. 4. А той Йоан мав одежу з верблюжого волосу й пояс ремінний на крижах у себе; їжа ж його була сарана й мед дикий. 5. Тоді виходили до нього Єрусалим і вся Юдея, і вся околиця йорданська, 6. і приймали хрещення від нього в річці Йордані, сповідаючись у своїх гріхах. 7. Побачивши, що сила фарисеїв та садукеїв іде на хрещення до нього, він до них мовив: “Гадюче поріддя! Хто вас навчив тікати від наступаючого гніву? 8. Принесіть же плід, гідний покаяння, 9. і не гадайте, що можете самі собі казати: Маємо за батька Авраама. Кажу бо вам, що Бог з цього каміння може розбудити (до життя) дітей Авраама. 10. Сокира вже при корінні дерев: кожне дерево, що не приносить доброго плоду, зрубають і в вогонь кинуть. 11. Я вас хрещу водою на покаяння, а Той, Хто йде за мною, від мене потужніший, і я негідний носити Йому взуття. Він вас хреститиме Духом Святим і вогнем”».

Коментар до тексту

Після т. зв. «Євангелії дитинства» (Мт 1−2) Матей розповідає про початок проповіді Йоана Хрестителя, яка мала приготувати народ Ізраїля до приходу Месії. Служіння Йоана провіщене багатьма старозавітними пророками, серед яких у цьому уривку євангелист цитує слова з книги пророка Іс 40 – це тексти, написані за 700 років до подій, про які розповідає євангелист, сповнені радості та надії: «Голос чути: Стеліть Господові дорогу в пустині, рівняйте в степу шлях нашому Богові! 4. Нехай кожна долина заповниться, кожна гора й пагорб нехай знизиться! Нехай провалля стануть рівниною, а прикрі кручі – низиною! 5. Тоді слава Господня з’явиться, і всі творіння узрять її разом, бо так прорекли уста Господні» (Іс 40:3−5). Від 40-ї глави і до кінця книги пророка Ісаї Господь звіщає пророцтва про грандіозну переміну, яку Він запланував для всієї вселенної через служіння таємничого Господнього Слуги, який прийде як Божий Месія. Однак народ не готовий до зустрічі зі своїм Месією, і тому Йоан закликає до переміни життя (покаяння), гідного справжніх нащадків Авраама, які живуть як народ, що перебуває у Союзі з Господом. Цей Господь уже поруч, зовсім близько, Він приходить, щоб обдарувати Свій народ новим життям…

Meditatio (розважання)

«Голос вопіющого в пустині: Приготуйте Господню дорогу, вирівняйте стежки Його». Йоан запрошує народ у пустиню, аби переосмислити свої стосунки з Господом. У пустині людина є сам на сам із Богом – ніщо стороннє і суєтне її не відволікає. Залишивши позаду свої суспільні обов’язки чи ролі, особа може постати перед Господом такою, якою вона є. Це місце, де вона може зрозуміти, яка вона насправді.

Саме тут, у пустині, потрібно приготувати дорогу для Господа – викинути весь непотріб зі свого серця, щоб туди міг увійти Той, хто може наповнити наше життя справжнім змістом. Тут легше зрозуміти, що головне, а що другорядне.

Кожного року перед святом Богоявлення чуємо заклик Євангелія до входу у внутрішню пустиню свого серця, щоби відкритися на Божу спасаючу благодать найбільш повною мірою. Це час особливого переосмислення наших цінностей та пріоритетів, час, коли ми перевіряємо напрям нашого життя на його відповідність із Божим Словом і запитуємо себе, які голоси керують нашим життям, хто чи що провадить нами?

Якщо ми правильно використовуємо цю нагоду, тоді невимушено та природно стаємо голосом свідчення правди про Бога, сенс життя та велику гідність людини у Божих очах. Цим самим сповнюємо своєрідне служіння предтечі для інших людей – через наш приклад та служіння Господь готує Свою дорогу до їхніх сердець…

Oratio (молитва)

Ісусе, даруй мені здатність чути Твій голос у внутрішній пустелі мого серця…

Contemplatio (споглядання)

Літургійний рік пропонує нам чудові нагоди для відновлення та відкриття на справжні стосунки з Господом. Приклад та служіння Йоана Хрестителя є одним із духовних рецептів, який навчає нас, що потрібно для того, щоби життя було сповнене сенсу…

5 коментарів до “Субота перед Богоявленням. Місія Предтечі (Мт 3:1–11)”

  1. СІХ! Отче, дуже дякую за коментар! Поясніть будь ласка, що мається на увазі під словами, що Ісус Христос хреститиме не лише Святим Духом, й “вогнем”?
    Дякую)

    1. о. Юрій Щурко

      Тут є два важливі моменти: вогонь є синонімом Святого Духа; для тих, які каються (до цього закликав Йоан Хреститель) занурення (хрещення) у силу Святого Духа буде очищаючим, а для тих, які не каються – це буде занурення у нищівну силу Божого суду.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *