Lectio (читання)
«Зійшовши з ними, Він став на рівнім місці, і була там велика сила Його учнів і людей вельми багато з Юдеї та з Єрусалима, і з побережжя Тиру та Сидону. 18. Вони прийшли послухати Його й оздоровитись від своїх недуг; і всі ті, що їх мучили нечисті духи, теж оздоровлялись. 19. Увесь народ намагався Його торкнутися, бо сила виходила з Нього й усіх оздоровляла. 20. Тоді Він, звівши на Своїх учнів очі, почав казати: “Блаженні вбогі, бо ваше Царство Боже. 21. Блаженні, голодні нині, бо ви насититеся. Блаженні, що плачете нині, бо будете сміятись. 22. Блаженні будете, коли вас ненавидітимуть люди, коли вас вилучать, коли ганьбитимуть вас та коли викинуть, як безчесне, ваше ім’я Сина Чоловічого ради. 23. Радійте того дня і веселіться, бо ваша нагорода велика в небі. Так само бо поводилися з пророками батьки їхні”».
Коментар до тексту
Текст читання дня є початком так званої Проповіді на рівнині (Лк 6:17−49), яка може бути паралельною та скороченою версією Нагірної проповіді Ісуса в Матея 5−7, яку часто називають Конституцією Божого Царства. Видається, що Ісус міг зійти з якоїсь частини гори і стати на рівнім місці, щоб навчати. З усього багатства наявного матеріалу про навчання Ісуса Лука вибирає тільки те, що, на його думку, буде корисним для його аудиторії. Проповідь на рівнині у Луки – це програма життя для учнів та дванадцяти апостолів. Опис вибору дванадцяти апостолів Лука розмістив безпосередньо перед цим навчанням Ісуса. Проповідь Христа відображає Божий погляд на світ, і ми запрошені до наслідування такого підходу до життя та способу мислення. Слово «блаженні» тут можна передати сучасною мовою «добра новина для…».
Meditatio (розважання)
«Вони прийшли послухати Його й оздоровитись від своїх недуг». Кожного дня ми пропускаємо через вуха, розум і серце багато інформації. Дехто навіть уважає, що сучасна людина за один день може зіштовхнутися з більшою кількістю інформації, ніж середньовічна людина за ціле життя. Радіо, телебачення, інтернет, журнали, газети, візуальна реклама на вулицях щодня пропонують нам безліч матеріалу для роздумів. Ця інформація буває різної якості. Часом нам здається, що більшість інформації нейтральна, але це тільки на перший погляд. Насправді інформація має або позитивне, або негативне походження. Вона є або правдою, або неправдою. Інформація може або будувати, або руйнувати,зокрема духовне, психічне та фізичне життя людини.
Слова Ісуса є правдою про Бога, людину та світ. Ці слова життєдайні та життєствердні, інколи гострі чи вимогливі, але завжди скеровані на добро. Боже Слово виходить з Божого нутра і відображає Його природу та сутність. Усе, чого торкається Його Слово, перемінюється, оживає, розквітає… Слухаючи Боже Слово, ми наповнюємося Його мудрістю та миром, уникаємо звуженого та поверхового погляду на життя…
Пророк Амос каже: «Ось дні надходять, – слово Господа Бога, – і Я пошлю на землю голод; не голод за хлібом, не спрагу за водою, лише за слуханням Слова Господнього» (8:11). Для пророка брак можливості слухати Боже Слово було величезною трагедією. Апостол Павло каже, що наша довіра до Бога зростає в міру слухання Його Слова: «Тож віра із слухання, а слухання через Слово Христове» (Рим 10:17). Тому апостол Яків дає таку пораду: «Хай кожен буде скорий до слухання, повільний до говорення, непоквапний до гніву» (1:19).
Oratio (молитва)
Господи, навчи мене слухати Твоє Слово…
Contemplatio (споглядання)
Наша свідомість формується тим, чим наповнене щоденне життя. Час, присвячений слуханню Слова, – це найбільший подарунок для себе, адже результатом такого щоденного слухання буде інший погляд на Бога, ближніх, самого себе та світ – цілком нове життя…
Дуже дякую
Дякую Господи за Твоє Слово, що міняє мене і моє життя. Алилуя!