Lectio (читання)
«Але я кажу: Хто скупо сіє, скупо буде жати; хто ж щедро сіє, той щедро жатиме. 7. Нехай дає кожний, як дозволяє серце, не з жалю чи примусу: Бог любить того, хто дає радо. 8. А Бог спроможний обсипати вас усякою благодаттю, щоб ви у всьому мали завжди те, що вам потрібне, та щоб вам ще й зосталось на всяке добре діло, 9. як написано: “Розсипав, дав убогим, праведність його перебуває вічно”. 10. Той, хто достачає насіння сіячеві, додасть і хліб на поживу, і примножить ваше насіння та зростить плоди вашої справедливости, 11. щоб ви у всьому збагатилися всякою щедротою, яка через нас складає Богові подяку».
Коментар до тексту
Цей уривок належить до другої частини листа 2 Кор 8–9 (у главах 1–7Павло пояснює коринтянам свої вчинки й повідомляє новини про свою діяльність; у главах 10–13 представлена автобіографічна апологія його апостольства), у якій Павло закликає складати щедрі пожертви для церкви в Єрусалимі. Апостол Павло почав робити збірки на Єрусалимську Церкву після зустрічі з апостолами, яких він сам називає «стовпами» в Єрусалимі, і саме вони попросили Павла пам’ятати про вбогих (Гал 2:7–9). Тоді Павло присвячує аж дві глави заохоченню коринтян виконати їхню обіцянку допомогти спільноті, яка перебувала у потребі. Апостол каже, що коринтяни не повинні дозволити македонським церквам (громадам Филипів, Тесалонік) перевершити їх у щедрості. Зразком для їхньої поведінки має бути самовіддача самого Ісуса (2 Кор 8:8–9). Коли надмір одних покриває нестачу інших, тоді між церквами панує рівність (2 Кор 8:10–15). Для зібрання пожертв Павло делегує Тита та іншого не названого на ім’я брата (2 Кор 8:16–24). Отже, основна ідея сьогоднішнього уривку така: щедрість приносить свій урожай; Бог забезпечить потреби коринтян та збагатить їх, щоб вони могли бути щедрими для інших (2 Кор 9:6–11). Зрештою, збірка є формою подяки Богові, яка провадить до Його прослави та засвідчує про неперевершену благодать, яку отримали коринтяни (2 Кор 9:12–15)[1].
Meditatio (розважання)
«Нехай дає кожний, як дозволяє серце, не з жалю чи примусу: Бог любить того, хто дає радо». Ці слова апостола відлунюють до слів у книзі Приповідок: «Доброзичливий буде благословенний, бо він дає бідному зі свого хліба» (22:9). Інші старозавітні тексти також наголошують на тому, що Бог любить тих, які дають від серця: «Накажи синам Ізраїлю, щоб приносили Мені податі; від кожного, хто добровільно схоче дати, візьміть для Мене пожертву» (Вих 25:2); «Принесіть від себе пожертву Господеві. Кожен охочий нехай принесе як пожертву…» (Вих 35:5). Про поведінку заможніших щодо зубожілих Господь каже: «Дай йому щедро й не смутись у своєму серці, що даєш йому, бо за цей учинок Господь, Бог твій, поблагословить тебе у кожній праці й у всіх починах рук твоїх. 11. Справді, убогі ніколи не переведуться на землі, тому-то Я тобі й заповідаю: щедро розтулюй свою долоню для свого брата, для нужденного і для вбогого у твоїй землі» (Втор 15:10–11).
У згаданій вище книзі Приповідок вміщено ще деякі приклади заохочення до щедрого давання: «Той сипле щедро, і йому ще прибуває, а той скупий надміру й убожіє» (11:24); «Хто бідному дає, той злиднів не зазнає; хто ж закриває свої очі, той матиме прокльонів силу» (28:27). Автор Приповідок ставить на один рівень щедрість до бідних зі щедрістю щодо Бога: «Хто чинить бідному добро, той Господеві позичає, і Він йому відплатить за його добродійство» (19:17). І багаті, і бідні мають за Батька одного і того ж Бога, перед обличчям Якого колись постануть: «Багач і бідний стрічаються: Господь створив їх обидвох» (Прип 22:2).
Павло прагне, щоб коринтяни зрозуміли, що якщо вони мають надмір матеріальних благ, то на знак вдячності Богові за отримане можуть поділитися з іншими (в. 11): «Тут не йдеться про те, щоб інші були в достатках, а ви у злиднях, але щоби була рівність: 14. щоб цим разом ваш надмір міг покрити їхню нестачу, а їхній надмір міг колись покрити вашу нестачу, і таким чином щоб панувала рівність, 15. як написано: “Хто був зібрав багато, не мав надміру, а хто мало, не мав нестачі”» (2 Кор 8:13–15).
Oratio (молитва)
Господи, даруй мені ласку дивитися на потреби ближніх Твоїми очима…
Contemplatio (споглядання)
У Євангелії від Йоана читаємо: «Бог бо так полюбив світ, що Сина Свого Єдинородного дав, щоб кожен, хто вірує в Нього, не загинув, а жив життям вічним» (3:16). Задля нашого життя Бог віддав життя Свого Сина. Коли ми даємо ближнім щось від себе, тоді наслідуємо Бога. Звичай ділитися найнеобхіднішим, характерний для Церкви у перших століттях, є свідченням прориву у наш світ влади Божого Царства, яка руйнує егоїзм та зажерливість, властиву дітям цього віку. Із прикладу життя ранніх християнських спільнот (Ді 2–4) довідуємося, що Господь закликає нас до практики ділитися, а не відмовлятися від майна[2]. Споглядаючи приклад життя перших християн, важливо спитати себе, що нам сьогодні не дає змоги жити так, як вони?
[1] N. T. Wright, M. F. Bird. The New Testament in Its World: An Introduction to the History, Literature, and Theology of the First Christians. London, Grand Rapids, MI: Zondervan Academic, SPCK 2019, P. 497–498.
[2] Детальніше на цю тему див. R. B. Hays. The Moral Vision of the New Testament. Harper Collins Publishers, San Francisco 1996. Kindle edition. Kindle Location 12850–12975.
Дуже дякую
Дякую…Боже ,допомагай мені завжди давати з радістю
Дякую
Дякую щиро Вам! ?
Дякую,отче.
” Споглядаючи приклад життя перших християн, важливо спитати себе, що нам сьогодні не дає змоги жити так, як вони?” 🙏