Lectio (читання)
«Після того, що сталося, було таке слово Господнє до Аврама у видінні: “Не бійсь, Авраме; Я тобі щит. Твоя нагорода буде вельми велика”. 2. Аврам же відповів: “Владико Господи, що даси мені? Я ходжу бездітним, і господарем дому мого стане Елієзер з Дамаску”. 3. Далі сказав Аврам: “Ось Ти не дав мені потомства, і хтось зо слуг мого дому стане моїм спадкоємцем”. 4. Тож знову Слово Господнє було до нього: “Не він буде твоїм спадкоємцем, а те, що вийде з твого лона, буде твоїм спадкоємцем”. 5. І вивів Він його надвір і мовив: “Глянь же на небо і злічи зорі, коли можеш їх злічити!” І сказав до нього: “Таке буде твоє потомство” 6. І повірив (Аврам) Господеві, й Він зарахував йому те за праведність. 7. Потім сказав Господь до нього: “Я – Господь, що вивів тебе з Уру Халдейського, щоб дати тобі оцю землю в посідання”. 8. Він же відповів: “Владико Господи, по чому я знатиму, що я її посяду?” 9. Тоді сказав Господь до нього: “Візьми Мені трилітню ялівку і трилітню козу, і трилітнього козла, і горлицю та голубеня”. 10. Появив він йому все те, порозтинав надвоє і поклав кожну половину навпроти другої, а птиць не розтяв. 11. Злетілись хижі птахи на ті трупи, але Аврам прогнав їх. 12. Коли ж заходило вже сонце, глибокий сон опав на Аврама, жах і велика темрява налягла на нього. 13. І сказав Господь до Аврама: “Знай певно, що твої потомки будуть чужинцями в землі не своїй; будуть рабами, і гнітитимуть їх чотириста років. 14. Та над народом, в якого вони будуть рабами, Я вчиню суд, і вони вийдуть звідтіля з майном великим. 15. Ти ж підеш до твоїх батьків у мирі, й тебе поховають у старості щасливій; 16. а на четвертому поколінні вони повернуться назад сюди, бо досі ще не сповнилися гріхи аморіїв”».
Коментар до тексту
У Бут 15:1 Господь обіцяє захист та процвітання Авраамові, але той журиться і навіть докоряє Богові (15:3), що не має дітей, які могли б з усього цього користати. Уникаючи дискусії, Бог пропонує Авраамові глянути на небо і злічити зорі (15:5). Парадокс цієї пропозиції полягає в тому, що під час цієї розмови на небі стоїть сонце, і це триватиме упродовж семи наступних віршів до Бут 15:12. Це Боже послання-запрошення дуже глибоке: якщо Авраам не спроможний побачити зірок удень, то Бог бачить їх, як і незліченних потомків патріарха. Це заклик до великої довіри до Бога, й Авраам цю віру виявляє (15:6). Далі Бог обіцяє Авраамові землю, але патріарх знову запитує, чим це можна підтвердити (15:8). Тоді Бог наказує йому порозтинати навпіл відповідних тварин (таким був тоді обряд укладення Союзу: сторони проходили поміж них, і це символізувало, що якщо хтось порушить цей союз, з ним станеться те саме) і наводить на нього глибокий сон, у якому відкриває патріархові долю його нащадків – після довгих поневірянь у чужій землі вони успадкують землю Ханаану. Після того Бог потверджує цю обіцянку урочистим актом: димне вогнище і полум’яний світич проходять між розтятими частинами, тобто Бог зобов’язується дотриматися Свого Слова за всяку ціну. Тут бачимо, що у відповідь на відсутність віри в Авраама Бог уклав Союз, «бажаючи дати спадкоємцям обітниці якнайсильніший доказ, що Його рішення непорушне, вжив клятви» (Євр 6:16-18)[1].
Meditatio (розважання)
«І повірив (Аврам) Господеві, й Він зарахував йому те за праведність». У єврейській мові поняття віра (євр. אֱמוּנָה/ emuna) спільнокореневе зі словом «Амінь», що дослівно означає «твердість, вірність, стійкість, правдивість». Найчастіше воно використовується, щоб описати різні аспекти Божого характеру (Втор 32:4; Пс 36:5; Іс 11:5). Цим терміном також характеризують людей, акцентуючи на їхній цілісності та надійності (Прип 28:20; 2 Хр 31:18) або описуючи чиєсь праведне життя перед Богом (1 Сам 26:23; Прип 12:22). Найважливіше богословське значення цього поняття висловлене устами пророка Авакума: «Праведний вірою буде жити» (Ав 2:4), тут ідеться про цілісну поставу особистості, яка правильно будує свої життя щодо Бога та ближнього[2].
Уважний аналіз цього уривку відкриває факт, що віра Авраама поступово зростає у відповідь на Божу ініціативу у його житті. Бог перший виходить назустріч: обіцяє, клянеться у вірності через укладення Союзу, відкриває майбутнє. Авраам потрохи, малими кроками (деколи навіть трохи відходячи назад) рухається назустріч. Життя у вірі − це історія спільної подорожі Бога й людини, процес, а не одноразове рішення волі. Процес зі змінним успіхом: Авраам великодушно розходиться з Лотом у Бут 13, а торгується й докоряє Богові у Бут 15; апостоли, вийшовши на проповідь, виганяють бісів й успішно наступають на всяку ворожу силу (Мт 10:8; Лк 9:1, 17), а пізніше, не змігши вигнати біса з хлопця, запитують Ісуса, чому так сталося, і чують у відповідь: «Через вашу малі віру» (Мт 17:20).
Однак саме у Бут 15:6 є фраза: «І повірив (Аврам) Господеві, й Він зарахував йому те за праведність». Досвід Бога спонукав Авраама до кроку довіри, яка ще не раз буде переживати кризові моменти та хитання, але також постійно зростатиме. Читаючи історію Авраама в книзі Буття, можна побачити, що це історія живої людини, а не якогось вигаданого літературно героя, у якого все в житті відбувається відповідно до сценарію дешевого кіно, або ж зомбі з комп’ютерної гри. Історія віри – це історія поступово росту, постійних нових кроків назустріч Богові, який зі Свого боку завжди підтверджує Свою непохитну вірність…
Oratio (молитва)
«Бо добрий Господь, повіки Його милість і по всі роди Його вірність» (Пс 100:5).
Contemplatio (споглядання)
Одинадцяту
главу Послання до Євреїв часто називають галереєю слави Нового Завіту –
40 віршів цього натхненного тексту присвячено розповіді про людей віри
упродовж усієї Історії спасіння. Після такого урочистого переліку духовних
подвигів у наступній главі автор послання закликає: «Тому і ми, маючи
навколо себе таку велику хмару свідків, відкиньмо всякий тягар і гріх, що так
легко обмотує, і біжімо витривало до змагання, що призначене нам, 2.
вдивляючися пильно в Ісуса, засновника й завершителя віри, який, замість
радости, що перед Ним була, витерпів хрест, на сором не звертаючи уваги, і який
возсів праворуч Божого престолу. 3. Тож думайте про Того, Хто витерпів від
грішників таке велике проти Себе противенство, щоб ви, ізнемігшись, не впали
духом» (Євр 12:1-3).
[1]Т. Gray, J. Cavins. Walking with God: A Journey through the Bible. Ascension Press 2010. Kindle Edition. Kindle Locations 734-772.
[2]D. Mangum, D. R. Brown, R. Klippenstein, & R. Hurst (Eds.), Lexham Theological Wordbook. Bellingham, WA: Lexham Press 2014 (Electronic edition Logos 8). Belief.
Коли думаю про Того,”Хто витерпів від грішників таке велике проти Себе противенство,щоб ви ізнемігшись, не впали духом”, то для мене це запрошення тривати думкою з Богом.В цьому відчитую велику любов Отця. А ще – Бог вірний у Своєму союзі. Мої обіти, складені Богові, розумію, як мій союз з Богом. Та, знаючи свою слабкість і неміч, розумію, що тільки завдяки цьому погляду любові, який постійно на мені, можу бути вірною Господеві. Бажаю Вам і собі в часі епідемії тривати думками з Богом!!!
Дякую за це Слово!
“Життя у вірі − це історія спільної подорожі Бога й людини, процес, а не одноразове рішення волі. Процес зі змінним успіхом”-❤️❤️❤️???.
Дуже дякую!
Щиро дякую, отче!
Слава Ісусу Христу! Дякую!