Світла п’ятниця. Сила Христа у служінні апостолів (Ді 3:1–8)

Час прочитання: 5 хвилин

Lectio (читання)

«Петро і Йоан ішли у Храм на молитву о дев’ятій годині. 2. А був там чоловік кривий від лона матері своєї, якого приносили і клали щодня біля дверей Храму, що звалися Красними, просити милостині від тих, що йшли до Храму. 3. Як тільки він побачив Петра і Йоана, що саме входили у Храм, попросив у них милостиню. 4. Петро з Йоаном, споглянувши на нього, сказали: Глянь на нас! 5. Той вдивлявсь у них, сподіваючися щось від них дістати. 6. Петро промовив: Срібла й золота нема в мене; що ж маю, те тобі даю: В ім’я Ісуса Христа Назарянина, встань і ходи! 7. І схопивши його за правицю, підвів його, і тієї хвилі окріпли його ноги з суглобами. 8. Устав той, зірвавшись, і почав ходити й увійшов з ними у Храм, ходячи, підскакуючи і хвалячи Бога».

Коментар до тексту

Цей уривок описує перше чудо, яке вчинив Воскреслий Христос через своїх апостолів. Трохи далі (Ді 4:22) Лука стверджує, що цей чоловік, який був «кривий від лона матері своєї», хворів 40 років. У тексті сказано, що Він постійно перебував біля т. зв. Красних воріт Храму, можливо, йшлося про Ворота Никанора, які відділяли Двір Жінок від Двору Ізраїльтян / Чоловіків. Петро чітко заявляє, що зціляє Христос (в. 6), а Лука, який був лікарем, деталізовано описує дію Божої сили в немічному тілі цієї стражденної людини (в. 7). Унаслідок, завдяки проханню Петра, зцілений чоловік прославляє Бога, засвідчуючи Божественну силу Ісуса та Його єдність із Богом (в. 8)[1].

Meditatio (розважання)

«Петро промовив: Срібла й золота нема в мене; що ж маю, те тобі даю: В ім’я Ісуса Христа Назарянина, встань і ходи!» Апостоли не мали нічого й нікого, крім Ісуса. Вони не мали підтримки великих допомогових організацій, численної армії чиновників, які сприяли б їхнім проханням, відповідних приміщень і залів для молитви й зустрічей, та навіть коштів, щоб провести належну рекламну кампанію чи почастувати присутніх. Апостоли у своєму служінні здебільшого не мали нічого того, про що сьогодні говорять чи просять особи, які хочуть іти на місію.

Проте апостоли мали досвід зустрічі з Воскреслим, силу й дар Святого Духа та постійний живий зв’язок із Господом. Цим досвідом люблячого Господа, Який назавжди перемінив їхнє особисте життя, вони ділилися з іншими. Вони жили Богом, а Бог жив і діяв у них і через них. Зцілююча благодать Воскреслого Христа та оновлююча сила Святого Духа щедро виливалася через апостолів на рани світу. Ці звичайні люди, пізнавши безмежну Божу любов і будучи учнями Ісуса, стали каналами дивовижної Божої благодаті.

Саме через справжнє духовне життя та живий досвід Бога апостоли не мали власних амбіцій чи кар’єрних планів, не брали участі в жодній церковній політиці. Вони були цілеспрямовані, чисті, цілісні та щирі. І саме тому через них Бог творив чудеса. Їхні людські слабкості не були такими критичними, щоб заважати Богові діяти. Їхня щирість, смирення, простота й мудрість від Бога, зокрема розуміння найважливішого і здатність відсікати все другорядне, перетворили їхнє служіння на пісню прослави Господа.

Oratio (молитва)

«О моя сило! Тобі псалом співатиму, бо Ти, Боже, мій захист. Мій Бог – моє милосердя!» (Пс 59:18).

Contemplatio (споглядання)

Святий Павло стверджував: «Бо ми не самих себе проповідуємо, але Христа Ісуса, Господа; самі ж ми – слуги ваші ради Ісуса. 6. Бо Бог, Який сказав: “Нехай із темряви світло засяє”, Він освітлив серця наші, щоб у них сяяло знання Божої слави, що на обличчі Ісуса Христа. 7. А маємо цей скарб у глиняних посудинах, щоб було видно, що велич сили є від Бога, а не від нас. 8. Нас тиснуть звідусіль, але ми не пригноблені; ми в труднощах, та ми не втрачаємо надії; 9. нас гонять, та ми не покинуті; ми повалені, та не знищені. 10. Увесь час носимо в тілі мертвоту Ісуса, щоб і життя Ісуса в нашім житті було явним. 11. Нас бо ввесь час живими віддають на смерть із-за Ісуса, щоб і життя Ісуса було явним у нашім смертнім тілі» (2 Кор 4:5–11). Як я сьогодні реалізую своє християнське покликання? Як моя зустріч із Христом зумовлює моє життя і служіння? Чи є в моєму житті щось, чого варто позбутися, щоб Христос міг із більшою силою діяти через мене в цьому світі?


[1] J. D. Barry, D. Mangum, D. R. Brown, M. S. Heiser, M. Custis, E. Ritzema, D. Bomar, Faithlife Study Bible. Bellingham, WA: Lexham Press. Electronic edition 2016. Acts 3:1–8.

5 коментарів до “Світла п’ятниця. Сила Христа у служінні апостолів (Ді 3:1–8)”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *