Субота заупокійна. Результат слухання слова Ісуса (Йо 5:24-30)

Час прочитання: 5 хвилин

Lectio (читання)

«Істинно, істинно говорю вам: хто слухає Моє слово й у Того вірує, Хто послав Мене, – живе життям вічним, і на суд не приходить, бо від смерти перейшов у життя. 25. Істинно, істинно говорю вам: надходить час, – ба, вже й тепер він, – коли померлі вчують голос Сина Божого, а вчувши – оживуть. 26. Бо як Отець має життя у Собі, так і Синові дав, щоб мав життя у Собі. 27. І владу Йому дав суд чинити, Він бо – Син Чоловічий. 28. І не дивуйтеся з того, бо надходить час, коли всі, хто у гробах, голос Його вчують, 29. і вийдуть ті, що чинили добро, на воскресіння життя. А ті, що зло чинили, – воскреснуть на суд. 30. Не спроможний Я нічого діяти від Себе Самого. Суджу Я так, як чую, і суд Мій справедливий, бо шукаю Я не Своєї волі, лише волі Того, Хто послав Мене».

Коментар до тексту

Суботу перед Мясопусною неділею називають Заупокійною. У цей день читаємо уривок з Євангелія від Йоана про вічне життя, яке починається не після смерті, а з моменту нашого єднання з Божим Словом, із часу входження в наше життя Ісуса Христа, Якому Отець передав усе. Ця єдність з Отцем та Його Сином Ісусом Христом дає можливість кожній людині воскреснути для нетлінного життя у день, коли Бог буде судити світ.

Meditatio (розважання)

«Істинно, істинно говорю вам: хто слухає Моє слово й у Того вірує, Хто послав Мене, – живе життям вічним, і на суд не приходить, бо від смерти перейшов у життя». Слова «Істинно, істинно» в оригіналі грецькою мовою звучать як «Ἀμὴν ἀμὴν / Amen, amen / Амінь, амінь». Однак саме слово «амінь» походить з єврейської мови, у якій позначає урочисте запевнення, достовірність певного твердження − «по-справжньому; істинно, певно». У Євангеліях Ісус використовує подвійне «амінь» для загострення уваги перед проголошенням чогось надзвичайно важливого, ці слова, по суті, слугують для впровадження одкровення.

У Йо 5:24 Ісус відкриває нам істину про плід таїнственного зв’язку між слуханням Божого Слова, вірою (а точніше довірою до) в Отця та вічним життям. Мова євангелиста Йоана видається дуже простою, але насправді майже за кожним словом у цьому Євангелії криється тайна великого Бога, Який ділиться з нами Своїм життям через слово Свого Єдинородного Сина. Часто ми пов’язуємо вічне життя або з потойбічним життям, або ж, у кращому випадку, з життям аж після загального воскресіння. Але Ісус запевняє, що вічне життя починається в людині через слухання слова Ісуса та віри у Бога, результатом чого є таїнственна переміна у єстві особи, що зумовить уникнення суду після загального воскресіння, яке станеться у час Другого славного приходу Христа.

Тіло може померти, але вічне життя залишиться, і таким чином воскресіння буде воскресінням для повноцінного життя, а не для вічного осудження. По суті, текст у Йо 5:24 − це власний коментар Ісуса на зцілення сина царського урядовця у кінці Йо 4 та розслабленого на початку Йо 5. Обидва чуда відбуваються завдяки унікальній силі слова Спасителя. Ісус сказав до урядовця: «Іди, син твій живий» (Йо 4:50), також і до розслабленого Господь промовив: «Устань, візьми ложе твоє і ходи!» (Йо 5:8). Ці зцілення символізують цінність слухання слова Ісуса та віру в Його слово як для вічного життя, так і для вічного оздоровлення. Цікаво, що в Од 22:2 також читаємо, що листки дерева життя у Новому Єрусалимі будуть на оздоровлення людям, і що не тільки смерть, але й усякий біль зникне[1].

Oratio (молитва)

Ісусе, дякую Тобі за Твоє слово. Навчи мене так слухати це слово, щоб воно перемінювало усе моє єство… 

Contemplatio (споглядання)

Через слухання Слова Ісуса та віру в Бога євангелист Йоан запрошує нас відкрити для себе неймовірну перспективу для нашого життя. Щоденне вдумливе роздумування над Словом буде також зміцнювати нашу довіру до Бога, зцілювати наші духовні та душевні рани і таким чином поглиблювати у нас вічне життя вже тут, на землі…


[1]R. H. Gundry. Commentary on the New Testament. Verse-by-Verse Explanations with a Literal Translation. Hendrickson Publishers 2010, P. 376

4 коментарі до “Субота заупокійна. Результат слухання слова Ісуса (Йо 5:24-30)”

  1. Світлана

    Дякую, отче за можливість глибше та вдумливіше сприймати Слово Боже для життя вічного!

  2. “…вічне життя, яке починається не після смерті, а з моменту нашого єднання з Божим Словом, із часу входження в наше життя Ісуса Христа…”❤️❤️❤️🙏

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *