Субота п’ятого тижня Великого посту. Ким для мене є Ісус? (Мк 8:27-31)

Час прочитання: 5 хвилин

Lectio (читання)

«І пішов Ісус із Своїми учнями до сіл Филипової Кесарії, і дорогою розпитував учнів Своїх, мовивши до них: “За кого Мене люди мають?” 28. Ті Йому й відказали: Одні за Йоана Хрестителя, інші за Іллю, а ще інші за котрогось із пророків”. 29. А ви, – спитав їх, – що кажете про Мене: хто Я? Озвавсь Петро та й каже до Нього: Ти – Христос. 30. Але наказав їм гостро, щоб нікому не говорили про Нього. 31. І Він узяв навчати їх, що Синові Чоловічому багато треба вистраждати, а й відцураються Його старші, первосвященники та книжники, буде Він убитий, по трьох же днях воскресне».

Коментар до тексту

Текст читання дня є структурним центром Євангелія від Марка. Петро проголошує Ісуса Месією, а Він пояснює, як зреалізує цю роль після завершення подорожі до Єрусалима: Страсті і Воскресіння Месії Ізраїля стануть способом, завдяки якому Бог стане Царем над світом. Єврейський титул מָשִׁיחַ / Mashiah / Месія перекладається грецькою мовою Нового Завіту як Χριστός / Christos / Христос – дослівно «Помазаник», під яким малося на увазі царя з дому Давида. Діалог, започаткований у цій сцені, продовжиться у наступних віршах (Мк 8:32-9:1).

Meditatio (розважання)

А ви, – спитав їх, – що кажете про Мене: хто Я?”. Без особистої відповіді Христові не можна називати себе християнином. Врешті, самої відповіді також замало, потрібно чітко означити її зміст. Ким для мене є Ісус? Божественною особою десь далеко поза моїм світом? Легендарною особистістю з далекого і туманного минулого? Мудрим і добрим чоловіком, якого не зрозуміли сучасники? Строгим суддею? Холоднокровним володарем мого життя? Особою, про яку мені в дитинстві розповідали в родині? Кимось, до котрого я звертаюся у часі моїх випробувань і труднощів? Такі ж і подібні запитання можна продовжувати…

Апостол Петро мовою грецького оригіналу Нового Завіту відповів: «Ти − Христос». У єврейській культурі Петра ця фраза звучала: «Ти − Месія», тобто довгоочікуваний Цар, Божий Помазаник, через якого Господь установлює Своє остаточне правління над світом. Чи Петро відразу зрозумів, що Ісус − Друга Особа Божа, Єдинородний Божий Син? Ні. До цього він доростав поступово, але в той момент Божою благодаттю цей колишній рибалка сказав про Ісуса найважливіше – Ти є Той, у Кому сповнюються усі наші надії і сподівання, і навіть більше! Ти − остаточна відповідь Бога на найважливіші питання нашого життя!

До одного зі Своїх учнів – Натанаїла, якого Ісус позитивно вразив під час їхньої першої зустрічі, Господь сказав: «“Тому, що Я повідав тобі: Бачив я тебе під смоковницею, – то й віриш! Бачитимеш більше, ніж те”. 51. І сказав до нього: “Істинно, істинно кажу вам: Побачите небеса відкриті, й ангелів Божих, як висходять та сходять на Сина Чоловічого”» (Йо 1:50-51). У цьому вірші Ісус говорить, що сон старозавітного Якова (Бут 28:10-17) незабаром здійсниться у таїнстві Його Страстей – тоді, коли Син Чоловічий буде піднесений на хресті (Йо 3:14-15). Такого повороту Історії спасіння ніхто не міг собі навіть уявити. Такого Бога неможливо придумати. Зустріч із справжнім Ісусом вимагає щирості та смирення, тоді перед нами відкривається те, про що ми навіть не мріяли. І цей процес продовжується постійно, як спільна подорож, під час якої ми доростаємо до розуміння тайни Бога, явленої для нас у Христі Ісусі.

Oratio (молитва)

«Я кажу Господеві: Ти – мій Господь, добро моє; немає нічого над Тебе» (Пс 16:2).

Contemplatio (споглядання)

У книзі Діянь апостолів християнство назване «дорогою» (Дії 16:17; 18:26; 19:9; 22:4). Це також наш особистий шлях зростання у розумінні Ісуса. Відтак, ідучи з нами дорогою нашого життя, нашого християнського пошуку і подвигу, головно у його найскладніші періоди, Ісус постійно запитує мене і тебе: «За кого ти Мене маєш?», «Ким Я є для тебе?». Відповідь на це запитання, а також доростання до суті його змісту, є ознакою справжнього миру або ж його відсутності (якщо ми не хочемо відповідати на це питання) у нашому житті.

3 коментарі до “Субота п’ятого тижня Великого посту. Ким для мене є Ісус? (Мк 8:27-31)”

  1. Щодня і щомиті переживаю щораз глибше , Ким особисто для мене є Христос Ісус в усіх досвідах й моментах буття …та досвічую Його Любов і турботу .

  2. Так. І я дещо знаю про Христа, але дуже відчуваю себе на дорозі пізнання Його. Ким він є для мене.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *