Собор Пресвятої Богородиці (Мт 2:13–23)

Час прочитання: 5 хвилин

Lectio (читання)

«А як же вони вирушили в дорогу, ангел Господній з’явився уві сні Йосифові й каже: “Устань, візьми Дитятко та Його Матір і втікай у Єгипет, і перебудь там, поки я тобі не скажу, бо Ірод розшукуватиме Дитя, щоб Його вбити”. 14. Уставши, Йосиф узяв уночі Дитятко та Його Матір і пішов у Єгипет, 15. де перебув до смерти Ірода, щоб збулося сказане Господом через пророка: “З Єгипту Я покликав Мого Сина”. 16. Тоді Ірод, побачивши, що мудреці з нього насміялись, розлютився вельми й послав повбивати у Вифлеємі й по всій його окрузі всіх дітей, що мали менше, ніж два роки, згідно з часом, що пильно вивідав був від мудреців. 17. Тоді справдилось те, що сказав був пророк Єремія: 18. “У Рамі чути голос, плач і тяжке ридання: то Рахиль плаче за дітьми своїми й не хоче, щоб її втішити, бо їх немає”. 19. Якже вмер Ірод, ангел Господній з’явився уві сні Йосифові в Єгипті 20. і каже: “Устань, візьми Дитятко та Його Матір і повернися в Ізраїльську землю, бо вмерли ті, що чигали на життя Дитятка”. 21. Устав він, узяв Дитятко та Його Матір і прийшов в Ізраїльську землю, 22. але почувши, що в Юдеї царює Архелай замість Ірода, батька свого, побоявся іти туди. Попереджений же уві сні, він пішов у Галилейські сторони 23. і, прибувши туди, оселився в місті, що зветься Назарет, щоби збулося сказане пророками, що Назорей назветься».

Коментар до тексту

Євангеліє, яке читаємо у свято Собору Пресвятої Богородиці та в Неділю після Різдва, − це частина т. зв. «Історії / Євангелії дитинства Ісуса» (Мт 1–2),воно має дуже цікаву структуру та насичене інформацією, яка пов’язує події, про які йде мова, з багатьма текстами Біблії. Якщо Мт 1 розповідає про походження Ісуса (людське 1:1–17 та Божественне 1:18–25), то Мт 2 – про реакцію світу на Його прихід (поклоніння язичницьких волхвів та ворожість Ізраїлю − 2:1–12, переслідування Ірода й Божу опіку − 2:13–23). Теми в Мт 2:13–23 досить полярні, хоча хронологічно часто між собою переплітаються. Паралельно до ворожості та неприйняття Божого Сина Матей демонструє, як Бог опікується Ісусом та присутній у Його житті, як перед тим в історії Ізраїлю.

Meditatio (розважання)

«А як же вони вирушили в дорогу, ангел Господній з’явився уві сні Йосифові й каже: “Устань, візьми Дитятко та Його Матір і втікай у Єгипет”». Центром Євангелій, як і Нового Завіту та цілої Біблії, є Христос. Однак Він приходить у світ як мала безпомічна дитина. І перш ніж Він зможе стати на ноги і вимовити перші слова, мине дуже багато днів непомітного й жертовного служіння Йосифа і Марії – Його Опікуна й Матері. Цих двоє осіб перебувають у тіні, але без їхнього тихого, але надважливого подвигу Ісус не зміг би прийти у моє і твоє життя, щоб у ньому розсіяти сутінки та засвітити світло справжнього життя.

Для того, щоб Ісус був дарований світові, Йосиф і Марія мали зробити свій внесок послуху Божій волі, терпеливості, споглядання, роздумів, а також поневірянь, молитви і щоденної важкої праці.

Матей декілька разів стверджує, що ангел Господній приходив до Йосифа у снах з Божим Словом, і той не просто смиренно підкорявся йому – це Слово підносило його і спрямовувало його життя. Божі накази та Йосифова реакція на них позначаються грецьким дієсловом ἐγείρω / egeiro – дослівно означає «вставати» (вірші 13, 14, 20, 21), яке у Новому Завіті часто вживається на означення Воскресіння Ісуса.

Цей уривок також містить чотири згадки про Марію, прикметно, що Вона завжди разом з Дитятком і жодного разу не названа на ім’я. У цьому тексті Матей каже про Богородицю як про «Його Матір». Повний вислів завжди звучить «Дитятко і Його Матір» (вірші 13, 14, 20, 21). Життя Марії повністю присвячене Дитяткові…

Ми не знаємо, що думав Ісус, коли виріс, і як відбувалася Його внутрішня формація як людини, але мені видається, що Його людські риси, зокрема Його ставлення до інших людей, зумовлені прикладом життя Йосифа і Марії…

Oratio (молитва)

Молитвами Богородиці та святого Обручника Йосифа, Господи Ісусе Христе, Сину Божий, помилуй нас…

Contemplatio (споглядання)

Приклад Йосифа і Марії дає змогу краще зрозуміти наше християнське покликання у багатьох його вимірах…

4 коментарі до “Собор Пресвятої Богородиці (Мт 2:13–23)”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *