П’ятий тиждень після Пасхи. Понеділок. Радість через діяння Господа (Ді 12:12–17)

Час прочитання: 5 хвилин

Lectio (читання)

«Цілком свідомий, він пішов у дім Марії, Матері Йоана, що звався Марком, де досить багато зібралося й молилося. 13. Як він постукав у хвіртку брами, вийшла послухати дівчина на ім’я Рода 14. і, пізнавши голос Петра, з радощів не відчинила брами, а, вбігши, сповістила, що Петро стоїть при брамі. 15. Ті їй сказали: Ти збожеволіла! Вона ж таки своє твердила. Тоді вони сказали: То його ангел”. 16. А Петро далі стукав. І відчинили, і, побачивши його, нестямилися. 17. Махнувши їм рукою, щоб мовчали, він докладно оповів їм, як Господь вивів його з в’язниці, і мовив: “Оповістіть це Якову і братам”. І, вийшовши, пішов в інше місце».

Коментар до тексту

У цьому уривку міститься продовження розповіді про чудесне звільнення апостола Петра з в’язниці (Ді 12:4–11), якого, щоб сподобатися юдеям, запроторив туди цар Ірод Агриппа І – онук Ірода Великого, який свого часу намагався звести зі світу маленького Ісуса (Мт 2). Після звільнення Петро приходить у дім Йоана Марка – помічника Павла та Варнави у їхній першій місійній подорожі (Ді 12:25; 15:37), який, імовірно, був племінником Варнави (Кол 4:10) та автором Євангелія, що носить його ім’я і в якому зафіксовано проповідь апостола Петра. Подальші події Лука зображає з певним гумором: переповнена радістю служниця Рода забуває відчинити Петрові, а ті, які були в хаті, не могли повірити в цю радісну звістку, аж поки не побачили апостола на власні очі (вв. 13–16). Засвідчивши особисто про неймовірне діяння Господа через ангела, Петро просить присутніх повідомити про цю подію визначного лідера ранньої Церкви – апостола Якова (Ді 15:13), першого єпископа Єрусалима, автора соборного послання та зведеного брата Самого Ісуса (в. 17).

Meditatio (розважання)[1]

«А Петро далі стукав. І відчинили, і, побачивши його, нестямилися». Уся ця розповідь відлунює до іншої важливої події – Воскресіння Ісуса Христа. І хоча це різні події, вони все-таки викликають однакове відчуття хвилювання та радості в читачів чи слухачів. Саме уривок Ді 12:12–17 дуже нагадує появу Воскреслого Ісуса, описану в Лк 24:36–48. Лука, який передає свідчення про ці дві події, прагне, щоб ми побачили цей важливий зв’язок.

Як учні не вірили, що перед ними Воскреслий Ісус, так само й зібрані в домі Марії не ймуть віри в те, що це Петро стоїть перед їхніми дверима. В обох випадках присутні переконані, що бачать духа, або ангела (в. 15; пор. Лк 24:37). Наголошуючи на зв’язку цієї події з Воскресінням Ісуса, Лука хоче підкреслити, що звільнення Петра є провіщенням звільнення всіх людей, яке вже відбувається й відбуватиметься надалі в ім’я Ісуса Христа.

Лука свідомо вказує на подібність доль та ситуацій в житті Ісуса та Петра. Обидва на початку служіння наповнені Святим Духом (Лк 4:14; Ді 2:4), у своїх промовах спираються на провіщення пророків (Лк 4:18 і наст.; Ді 4:11), зціляють кривих і розслаблених (Лк 5:17–26; Ді 3:1–10; 9:32–35), воскрешають мертвих (Лк 7:11–17; 8:49–56; Ді 9:36–43). Також описи, які підсумовують їхнє служіння, дуже подібні (Лк 4:40 і наст.; 6:17–19; Ді 5:15 і наст.). Лука прагне, щоб ми побачили, що Петро з волі Ісуса бере активну участь у розвитку й поширенні Церкви. Місія Петра та інших апостолів − це продовження місії та служіння Ісуса Христа.

Oratio (молитва)

«Бо Ти великий і твориш дивні речі, Ти Бог єдиний» (Пс 86:10).

Contemplatio (споглядання)

Лука каже, що, побачивши Петра, учні «нестямилися». Дієслово «ἐξίστημι / existemi» (дослівно «сильно дивуватися, бути глибоко враженим, переживати екстаз»), яке тут вживає Лука, у двох його творах – Євангелії та Діяннях – часто описує реакцію людей на Божі діяння (Лк 8:56; Ді 2:7, 12; 8:13; 9:21; 10:45)[2]. Чи ми сьогодні відкриваємося на цю Божу дію? Чи помічаємо її в ритмі щоденного життя та свідчимо про неї іншим?


[1] Розважання основане на Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu. Najnowszy przekład z języków oryginalnych z komentarzem. Edycja Świętego Pawła 2009, S. 2414.

[2] The NET Bible First Edition Notes. Biblical Studies Press 2006. Acts 12:16 (Logos 9 Electronic edition 2021).

2 коментарі до “П’ятий тиждень після Пасхи. Понеділок. Радість через діяння Господа (Ді 12:12–17)”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *