Неділя митаря і фарисея. Мудрість на спасіння (2 Тим 3:10–15)

Час прочитання: 5 хвилин

Lectio (читання)

«Ти ж слідував моїй науці, моїй поведінці, моїй настанові, вірі, довготерпеливості, любові, постійності, 11. у переслідуваннях, у стражданнях, які були спіткали мене в Антіохії, в Іконії та в Лістрі. Яких то переслідувань не переніс я на собі! А від усіх Господь мене визволив! 12. Та й усі, що побожно хочуть жити у Христі Ісусі, будуть переслідувані. 13. А лихі люди й дурисвіти будуть чим далі, тим до гіршого посуватися, зводячи інших, і самі зведені. 14. Ти ж тримайся того, чого навчився і в чому переконався. Відаєш бо, від кого ти навчився, 15. і вже змалку знаєш Святе Письмо, яке вірою у Христа Ісуса може тобі дати мудрість на спасіння».

Коментар до тексту[1]

У цьому уривку йдеться про те, що, перебуваючи в ув’язненні, св. Павло хоче підбадьорити свого молодого товариша Тимотея, представляючи власну поведінку як приклад вірного служіння Богові (вв. 10–13). Апостол заохочує очільника Ефеської Церкви залишатися сильним у вірі та використовувати дар знання Писання для ефективного служіння. У єврейській традиції (мати Тимотея Евніка була єврейкою – 2 Тим 1:5, а батько − греком – Ді 16:1–3) хлопчики починали вивчати Писання вже у п’ятирічному віці. Вислів «Святе Письмо» (гр. ἱερὰ γράμματα / hiera grammata) стосується Писань, які ми сьогодні називаємо Старим Завітом. На думку св. Павла, маленька християнська громада у превалюючій язичницькій культурі Ефеса може отримати все потрібне для спасіння завдяки служінню Словом свого єпископа.

Meditatio (розважання)

«І вже змалку знаєш Святе Письмо, яке вірою у Христа Ісуса може тобі дати мудрість на спасіння». Павло радіє, що його молодий учень та співбрат – єпископ Ефеса Тимотей − сформувався на Святому Письмі. Для великого апостола народів це означає, що молодий віком Тимотей (1 Тим 4:12), якому природно бракує життєвого досвіду, усе ж зможе ефективно виконувати своє служіння, позаяк керуватиметься не людською, а Божою мудрістю. Саме в Писанні Тимотей може знайти універсальні рецепти та запропонувати найефективніші стратегії для життя кожної людини.

Різні люди мають різні досвіди, життєві ситуації та виклики. Обмеженій людині, якою б духовною вона не була, дуже складно завжди знаходити чи пропонувати іншим найкращі розв’язки, особливо коли йде мова про дуже важливі питання, пов’язані із сенсом життя, спасінням та вічністю. Тільки Бог, Який створив людину на Свій образ і подобу, знає, що потрібно кожній людині. А щоб ми зрозуміли Божу волю, треба не тільки молитися, але й навчитися Його слухати − вслухатися у Боже Слово, яким Він звертається до нас зі сторінок Святого Письма.

У наступних віршах св. Павло пояснює, чому важливо вже з раннього віку приступати до вивчення Божого Слова: «Усе Писання – надхненне Богом і корисне, щоб навчати, докоряти, направляти, виховувати у справедливості, 17. щоб Божий чоловік був досконалий, до всякого доброго діла готовий» (2 Тим 3:16–17). Вислів «πᾶσα γραφὴ / pasa graphe / усе Писання» може стосуватися як усього Старого Завіту, так і кожного окремого уривку Писання. Отож увесь Старий Завіт, як і кожен уривок зокрема, для нас, християн, надзвичайно корисний. Ці тексти надхнені Богом (гр. θεόπνευστος / theopneustos – дослівно «видихнуте Богом»), тобто походять від Бога, даровані нам, щоб привести нас назад до Бога. Св. Павло каже Тимотеєві про Писання, що воно «може тобі дати мудрість на спасіння».

Oratio (молитва)

«Ти захист мій і щит мій, на Слово Твоє я надіюсь» (Пс 119:114).

Contemplatio (споглядання)

Важливо часто читати усе Писання – усі тексти, від початку Біблії і до кінця. У Старому Завіті відкриваємо для себе мету нашого життя, причини наших проблем, а також пізнаємо Божі кроки, які Він робить для нашого спасіння. Можна також сказати, що Старий Завіт − це розповідь про наше духовне дитинство. У Новому Завіті ми з новою силою і під новим кутом пізнаємо незмінність Божих планів стосовно нашого життя, грандіозність та незбагненність Божих діянь, а також вражаючі перспективи щодо нашого майбутнього. Тому Новий Завіт можна назвати текстом, який преображує наше теперішнє задля неймовірного майбутнього. Разом усі Писання Старого і Нового Завітів дають нам відповіді на найважливіші питання, відкривають правду про нас і про Бога, а також пропонують найефективніші розв’язки для всіх життєвих ситуацій…


[1] Деякі думки в коментарі до тексту та розважанні основані на J. D. Barry, D. Mangum, D. R. Brown, M. S. Heiser, M. Custis, E. Ritzema, D. Bomar, Faithlife Study Bible. Bellingham, WA: Lexham Press. Electronic edition 2016. 2 Tim 3:10–15.

11 коментарів до “Неділя митаря і фарисея. Мудрість на спасіння (2 Тим 3:10–15)”

 1. Гарно дякую,отче Юрію, за натхненне пояснення даного фрагменту послання, з якого я зрозумів,що християнський досвід життя здобуваєш тоді,коли сам пройдеш духовний шлях зрілості й боротьби у цьому не простому світі.
  Це важко,але з Божою благодаттю це можливо!

 2. Людмила

  Христос рождається!
  Дякую, о. Юрій! Завжди корисними і цікавими для мене є Ваш коментар і розважання.
  У сьогоднішньому фрагменті Послання особливо торкнув цей вірш:
  «… і вже змалку знаєш Святе Письмо, яке вірою у Христа Ісуса може тобі дати мудрість на спасіння.»
  (2 Тим.3:15)
  Дякую Богу, що тепер кожен свій день розпочинаю саме з читання Біблії.
  Це завжди приносить радість і натхнення!
  «Вхід у слова Твої світло дає, недосвідчених мудрими робить.»
  (Пс.119:130)
  Так, Святе Письмо – це джерело правдивої Божої мудрості, наповнюючись якою можемо осягнути найвищу ціль свого життя – Спасіння!
  Сподобалося порівняння Старого Завіту з духовним дитинством людини. Відомо, що Старий Завіт спасти нас не може. Але він нас виховує, як виховують батьки своїх дітей,- напоумлюють, при потребі докоряють, картають, вчать розрізняти добро і зло…
  Так і Старий Завіт – «написаний нам на науку» (Кор.10:11). Вчить нас жити, молитися, наслідувати добрі приклади старозавітніх праведників.
  Старий Завіт готує людину до переходу від життя під Законом до життя під Благодаттю – через віру в Ісуса Христа.
  Сповнилися пророцтва – тепер Новий Завіт записаний на скрижалях наших сердець. Святий Дух живе у нас, провадить і дає силу для духовного зростання,- аж до зрілості синів і дочок Божих, до повноти зросту Христа.
  Ми всі до цього покликані – очиститися і освятитися Божим Словом настільки, щоб осягнути повноту Спасіння, щоб щедро відкрився нам вхід у Царство Небесне!
  Амінь. Алилуя!

  1. Мирослава

   П.Людмила ваш коментар, як і завжди, є влучним і корисним доповненням до розважань о.Юрія.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *