8-й тиждень після П’ятдесятниці. Понеділок. Знак Божої вірності та Любові (Мт 16:1−6)

Час прочитання: 5 хвилин

Lectio (читання)

«І приступили фарисеї та садукеї і, спокушаючи Його, просили, щоб показав їм знак із неба. 2. А Він у відповідь сказав їм: Як настане вечір, ви кажете: Буде гарна погода, бо червоне небо; 3. а вранці: сьогодні буде негода, бо небо щось червонясто-похмуре. То вигляд неба ви вмієте розпізнавати, а знаків часу ви не здатні розпізнавати? 4. Рід лукавий і перелюбний шукає знаку, але знаку йому не дасться, хіба що знак Йони”. І покинув їх і пішов звідти. 5. Коли перепливли учні на той бік, забули взяти хліба. 6. Ісус сказав їм: Глядіть, бережіться закваски фарисейської і садукейської».

Коментар до тексту

У Мт 12:38−39 фарисеї та книжники уже вимагали в Ісуса знаку з неба. Альянс книжників, які розробляли Закон, та фарисеїв, які його виконували, був доволі зрозумілим, адже ці дві партії були близькі за духом, а деякі книжники одночасно належали і до секти фарисеїв. Однак у Мт 16:1−4 читаємо про досить неприродний союз фарисеїв та садукеїв, позаяк вони мали істотні відмінності у світогляді: фарисеї вірили у воскресіння, а садукеї – ні. Ці дві антагоністичні сили були об’єднані неприйняттям Ісуса, обидві партії вимагали знамення на підтвердження того, що Він є справжнім пророком. Та Ісус, як і в Мт 12:39−41, каже, що їм буде дано тільки знак Йони, тому що вони вперто ігнорують усі численні знаки Його діяльності (в. 2−3). Зважаючи на їхнє лукавство, Ісус закликає Своїх учнів остерігатися навчання цих обох груп (Мт 16:6, 12).

Meditatio (розважання)

«Рід лукавий і перелюбний шукає знаку, але знаку йому не дасться, хіба що знак Йони». Ісус закінчує Своє служіння в Галилеї і бачить духовну закритість релігійних провідників народу. Трохи далі, у цій же главі, Ісус запитає Своїх учнів: «За кого мають люди Сина Чоловічого?» (Мт 16:13), і почує від Петра: «Ти − Христос, Бога Живого Син» (Мт 16:16). Після цього визнання Ісус «почав виявляти Своїм учням, що Йому треба йти в Єрусалим і там багато страждати від старших, первосвященників та книжників, і бути вбитим, і на третій день воскреснути» (Мт 16:21).

Так само, як і предки, покоління Ісуса виявилося лукавим і не хотіло належно оцінити те, що Бог учинив серед них: «Зневажали Його ті, що не сини Йому більше, а кодло крутіїв зрадливих! Та й промовив: Сховаю лице Моє від них і побачу, який кінець їх буде; вони бо – кодло перевертнів, діти, що вірности не мають» (Втор 32:5, 20)[1]. Тому Бог вирішив повернути усіх заблуканих дітей через Свої Страсті та Воскресіння – знак Йони, який колись також провів три дні і три ночі у череві великої риби (Йон 2:1).

На звершення Свого прилюдного служіння в Євангелії від Йоана Ісус скаже: «“Я ж, коли від землі буду піднесений, усіх притягну до Себе”. 33. Це казав Він, щоб зазначити, якою смертю вмре» (Йо 12:32−33). Якщо люди не реагують на знамення Його надзвичайної діяльності, Бог іде далі й реалізує Свій план ще в більшому масштабі та ще з більшою силою. Пізніше великий апостол народів напише: «Що ж бо, коли деякі не повірили? Хіба ж їхня невірність знищить вірність Божу?» (Рим 3:3). Люди часто бувають невірні, та Господь залишається вірним завжди і діє в людській історії, щоразу пропонуючи нам нові можливості (1 Сол5:24; 2 Сол 3:3; 1 Йо 1:9; Од 1:5), тому так важливо, поки ще є час, відповісти на Його вірність, щоб не перекреслити свого майбутнього…

Oratio (молитва)

Ісусе, дякую Тобі за Твої Страсті та Воскресіння, завдяки яким можу мати вічне життя…

Contemplatio (споглядання)

Страсті та Воскресіння Христа дуже промовисто вказують на непорушність одвічного Божого задуму стосовно долі кожної людини. Цей задум сповнений абсолютної Любові, яка має за мету обдарувати щасливим життям кожну особу. Тому, слухаючи проголошення Євангелія, маємо можливість або визнати свої провини і гріхи та з вдячністю прийняти незаслужений дар спасіння, або ж повернутися до нього спиною та обрати не тільки фізичну, але й духовну смерть навіки (Од 20:6, 14; 21:8).


[1] C. S. Keener. The IVP Bible Background Commentary. New Testament. 2nd Edition. IVP Academic Downers Grove Ill. 2014, P. 86.

6 коментарів до “8-й тиждень після П’ятдесятниці. Понеділок. Знак Божої вірності та Любові (Мт 16:1−6)”

 1. Людмила

  Слава Ісусу Христу!
  О. Юрій, дякую Вам за пояснення Св. Письма і ділення своїми роздумами!
  Вони стали доброю основою для мого розважання.
  Як написано в Посланні до Галатів, народжені за тілом у всі часи переслідують народжених за духом. Бо нема спільності між світлом і темрявою, між праведністю і беззаконням. Тому тілесні люди, хоч раніше могли ворогувати між собою з різних причин, але в нападках на святість і праведність примирюються, навіть стають друзями, як стали Пилат з Іродом перед страстями Христа. Так само нечестиво єднаються фарисеї і садукеі проти Ісуса, хоча між ними існує велика ворожнеча через погляди. Випробовували Ісуса, хотіли від Нього знаку з Неба. Духовна еліта Ізраїля… але, як не дивно, не розпізнають знаків часу, бо насправді не ведені Духом Божим. Не приймають Ісуса, не пізнають у Ньому Сина Божого, Месію.
  А Він же і є тим головним Знаком виповнення часу, обіцяний Богом через пророка Ісаю:
  «Тому Господь Сам дасть вам знака: Ось Діва в утробі зачне, і Сина породить, і назвеш Ім‘я Йому: Еммануіл.»(Іс.7:14)
  Випадок з життя Йони, його перебування три дні і три ночі в череві великої морської риби, його служіння і помилування Богом приреченої Ніневіі,- все це пророче вказувало на Ісуса Христа, Його смерть і Воскресіння. Пророчий знак пророка Йони здійснився! Яких ще треба просити знаків?!
  «Бо все з Нього, через Нього і для Нього! Йому слава навіки. Амінь.» (Рим.11:36)

  — Боже, очищай моє серце, просвітлюй мої духовні очі і відкривай духовні вуха, щоб чула Тебе, розпізнавала знаки часу і в усьому була слухняна Твоїй волі! Амінь.

 2. Наталія

  Ісуе! Дякую Тобі за Твою безкорисливу, постійну і надійну любов, за Твою вічну вірність1 Допоможи своєю силою моєму безсиллю!Ісусе довіряю Тобі всі сфери свого існування!Веди мене по своій волі до Царства небесного!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *