Lectio (читання)
«І мовив Ісус: “На суд у цей світ прийшов Я: щоб ті, які не бачать, бачили, а ті, які бачать, сліпими стали”. 40. Почули те деякі з фарисеїв, що були при Ньому, і кажуть Йому: “Невже і ми сліпі?” 41. А Ісус їм: “Були б ви сліпі – не мали б ви гріха. Але що кажете: Ми бачимо, то і гріх ваш зостається”. 10:1. “Істинно, істинно говорю вам: Хто не дверима в кошару овечу входить, а деінде влізає, – злодюга той, розбійник! 2. Хто ж увіходить дверима, той вівцям – вівчар. 3. Йому одвірний відчиняє, і вівці слухаються його голосу, і кличе він своїх овець на ім’я, і виводить їх. 4. А коли виведе всіх своїх овець, то йде поперед них, і вівці слідують за ним, бо голос його знають. 5. Не підуть за чужим вони – втечуть вони від нього, бо не знають голосу чужих”. 6. Сказав ото їм Ісус цю притчу, та вони не второпали того, про що Він казав їм. 7. Тож Ісус іще раз промовив до них: “Істинно, істинно говорю вам: Я – Двері для овець. 8. Усі, скільки їх передо Мною прийшло, – злодії, розбійники. Вівці й не слухали їх. 9. Я – Двері. Хто ввійде крізь Мене – спасеться. Увійде він, вийде – і знайде пасовисько!”».
Коментар до тексту
У часі старозавітного свята Кущів Ісус зцілив сліпого від народження чоловіка (Йо 9:1‒38), через що виникла гостра суперечка серед фарисеїв про ідентичність особи Ісуса. Тому наприкінці цієї глави Ісус різко картає фарисеїв за їхню духовну сліпоту та нездатність розпізнати в Ньому Божого Посланця – Месію, справжнього довгоочікуваного Царя, завдяки якому Господь хоче попровадити Свій народ до приготованого для них життя. У Йо 10:1‒9 Ісус розвиває саме цю тему: Він ‒ довгоочікуваний Пастир народу Ізраїлю, який Своїм служінням сповнює 34-главу з книги пророка Єзекиїла. Заохочую всіх прочитати цю унікальну главу, яка допомагає зрозуміти суть образів та метафор, які використовує Ісус у Йо 10:1‒18: через Єзикиїла Господь картає пастирів Ізраїлю, які пасуть самих себе, і тому Бог каже, що прийде час, коли Він – Господь – Сам пастиме Свій народ. Тут використано образ Бога як Пастиря, а людей ‒ як овець. Ісус каже, що багато пастирів перед Ним просто обманювали людей і використовували їх у своїх інтересах, натомість Він − істинний Пастир Свого народу, який єдиний може дарувати йому справжнє Життя (Йо 10:10).
Meditatio (розважання)
«Я – Двері. Хто ввійде крізь Мене – спасеться. Увійде він, вийде – і знайде пасовисько!». Для увиразнення Своєї думки Ісус у Йо 10:1‒5 використовує порівняння, яке Сам і пояснює на кількох рівнях: спочатку у вв. 7‒10, потім у вв. 11‒18 і вкінці у вв. 25‒30. Вірші 10‒18 та 25‒30 є поза межами нашого уривку, тому для заглиблення в логіку Ісуса їх варто прочитати. У перших 5-ти віршах Йо 10 Ісус пояснює, чому Він ‒ справжній посланий Богом Цар Свого народу, Істинний Пастир, про якого мовиться в Єз 34: люди слухають Його голос і йдуть за Ним (напр., зцілений сліпороджений у Йо 9). Далі в Йо 10:7‒10 Ісус розкриває ще одну роль пастиря: Він ‒ це немовби живі ворота. На Сході пастухи часто лягали вночі біля дверей, щоб завадити вівцям вийти, а зловмисникам увійти. Таким чином пастух беріг своїх овець, як Сам Господь Бог у Пс 121:8 («Господь вихід і вхід твій стерегтиме віднині і повіки»). Акцент зроблено на безпеці овець та на їхньому спокійному і повноцінному житті. Використовуючи ці метафори, Ісус ніби хоче сказати: якщо ви знайдете такого Царя, – це і є істинний Божий Помазаник (Месія / Христос), який не шукає Своїх інтересів, але дбає про людей[1].
Виходячи через двері кошари назовні, вівці знаходять поживу, а увіходячи ними назад, отримують безпеку і відпочинок. Послуговуючись цим образом, Ісус хоче донести, що повноцінне життя можна отримати тільки через Нього. Він ‒ єдина Дорога (Йо 14:6) і Двері (Йо 10:7, 9) через які ми входимо, щоби стати частиною Божого народу і жити Божим Життям.
Фраза Ісуса «Я – Двері» (ἐγώ εἰμι ἡ θύρα / ego eimi e tira) – одне зі семи висловлювань «Я Є» в Євангелії від Йоана, які вжито з виразним означенням. Бог, який з’явився Мойсеєві, у книзі Виходу (3:14) також означив Себе словами «Я Є». Відтак Ісус є нашими Дверима до справжньої свободи та істинної Обіцяної Землі – «Нового Неба і Нової Землі» (Од 21:1). Апостол Петро каже: «Нового ж Неба й Землі Нової, згідно з Його обіцянкою, очікуємо ми, в яких справедливість перебуває» (2 Пт 3:13).
Oratio (молитва)
Ісусе, дякую Тобі за те, що Ти є моїми Дверима до справжнього Життя…
Contemplatio (споглядання)
Венедикт XVI, опираючись на слова видатного німецького бібліста Шнакенбурга, пише, що слова Ісуса «Я Є» із сімома уточненнями − Хліб Життя – Світло світу – Двері – Добрий Пастир – Воскресіння і Життя – Дорога, Правда і Життя – Справжня Виноградна Лоза – є варіацією однієї теми, що Ісус прийшов, щоб ми мали Життя (Йо 10:10). Він дає дар – Життя, і Він може його дати, тому що в Ньому присутнє Боже Життя у первісній і невичерпній повноті. Папа каже, що людині потрібно і вона прагне, зрештою, лише одного − життя, повного життя, тобто «щастя». У Йоана Ісус те просте, що ми очікуємо, окреслює словами: «щоб радощів ваших було вщерть» (Йо 16:24)[2].
[1] T. Wright. John for Everyone. Part 1: Chapters 1‒10. London SPCK 2014, P. 147‒150.
[2] Йосиф Рацінгер (Венедикт XVI). Ісус з Назарету. Ч. І. Від Хрещення в Йордані до Переображення (Пер. з нім.) Місіонер 2009, С. 352-353
Дякую за автентично біблійні кометарі