32-й тиждень після П’ятдесятниці. Субота. Бог миру (1 Сол 5:14–23)

Час прочитання: 5 хвилин

Lectio (читання)

«Благаємо вас, брати: карайте ледачих, малодушних підбадьорюйте, підтримуйте безсилих, супроти всіх будьте терплячі. 15. Уважайте, щоб ніхто не віддавав нікому злом за зло, а старайтеся робити добро один одному і для всіх. 16. Завжди радійте. 17. Моліться без перерви. 18. За все дякуйте − така бо воля Божа щодо вас у Христі Ісусі. 19. Духа не гасіте, 20. пророцтва не легковажте, 21. усе перевіряйте; тримайте те, що добре, 22. і стримуйтесь від усякого роду лукавства. 23. Сам же Бог миру нехай освятить вас цілковито, і нехай уся ваша істота – дух і душа, і тіло – буде збережена без плями на прихід Господа нашого Ісуса Христа».

Коментар до тексту

Павло написав листа до солунян у відповідь на їхнє запитання, коли прийде Христос, а також, що буде з тими, які вже померли. Відповідаючи на ці питання, апостол повідомив своїх адресатів, що прихід Христа (Парусія) буде несподіваним (1 Сол 5:2), а ті, які вже померли, воскреснуть у часі Його Парусії. Однак в очікуванні Христа вірні повинні дбати про святість життя у всіх його сферах (1 Сол 3:13–4:8), зокрема перебувати у братній любові (1 Сол 3:12; 4:9–12). Саме в такому контексті треба розглядати й повчання апостола в цьому уривку, розташованому наприкінці послання. Усі поради, які дає св. Павло торкаються дуже практичних питань життя в християнській спільноті – від поведінки щодо інших людей до порад, які стосуються духовного та літургійного життя вірних. Апостол хоче, щоб вірні не чинили перешкод діянню Святого Духа, не легковажили пророцтв, до всього підходили розважно й відповідально та, перебуваючи в постійній молитві, давали можливість Богові підготовляти їх до зустрічі з Його Сином у часі Парусії.

Meditatio (розважання)

«Сам же Бог миру нехай освятить вас цілковито, і нехай уся ваша істота – дух і душа, і тіло – буде збережена без плями на прихід Господа нашого Ісуса Христа». Тоді, коли римського імператора вважали тим, хто приніс мир у Солунь, св. Павло закликає солунян шукати цілком іншого миру в Бога. У біблійному розумінні цей Божий мир пов’язаний зі спасінням, щастям, здоров’ям, досконалістю, вдоволеністю, тобто всім тим, чим тільки Бог може обдарувати людину з повноти Свого життя і що євреї окреслюють поняттям «שָׁלוֹם / shalom». У Посланні до Римлян апостол також пригадує адресатам, що не імператор, але Бог є джерелом справжнього миру, і тільки Він може подолати того, хто руйнує цей мир: «Нехай Бог миру буде з усіма вами. Амінь» (Рим 15:33); «Бог же миру роздавить незабаром сатану під вашими ногами. Благодать Господа нашого Ісуса Христа (хай буде) з вами» (Рим 16:20).

Саме Божий мир, яким наповнюється людина, може привести до гармонії усе її єство. Новозавітні автори сприймали людину як поєднання матеріального (тіла) та нематеріального (душі, тобто сфери емоцій і психіки, та духа – найвищої частини особи, яка єднає її з Богом) начал. Через гріх ця психосоматична єдність переживає дуже складні процеси, які може привести до гармонії лише Божа благодать, Божий мир.

Для того, щоб людина могла наповнюватися Божим миром, потрібно перебувати в повсякчасній молитві та бути відкритим на дію Святого Духа – дозволити Божому Духові керувати нашим життям згідно з Його задумом. Відкритість на дію Святого Духа, перебування в молитві поступово виробляють у людині праведну поставу, тобто особа стає здатною будувати правильні стосунки з Богом і ближніми. Такий процес називається освяченням. Плодом праведності і є мир: тоді серце очищене, єство умиротворене, а зустріч із Богом − бажана й радісна…

Oratio (молитва)

«Відступи від зла й чини добро, шукай миру та його тримайся!» (Пс 34:15).

Contemplatio (споглядання)

Мир, святість, гармонія – плоди Божого діяння в нашому житті. У такому стані ми зібрані, відчуваємо сенс і смак життя, є кращими версіями самих себе. Щоб це стало реальністю, потрібно тільки одного – не перешкоджати Богові діяти в нашому житті. Тому дуже природним є запитання: «Які перешкоди мені слід усунути, щоб Бог міг діяти та наповнювати моє життя миром?»

5 коментарів до “32-й тиждень після П’ятдесятниці. Субота. Бог миру (1 Сол 5:14–23)”

  1. Світлана

    Дякую, отче! Мені, щоб не перешкоджати Богу діяти в моєму житті потрібно : -молитва в серце , не звертати увагу і виконувати роботу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *