29-й тиждень після П’ятидесятниці. Субота. Входити вузькими воротами (Лк 13:18–29)

Час прочитання: 7 хвилин

Lectio (читання)

«Далі промовив: «На що схоже Царство Боже? До чого б Мені його прирівняти? 19. Воно схоже на зерно гірчичне, що чоловік узяв та й кинув у город свій, і воно вигналось і стало деревом великим, і небесне птаство гніздиться у його гілляках. 20. І знову промовив: «До чого Мені прирівняти Царство Боже? 21. Воно схоже на закваску, що жінка взяла й поклала в три мірки борошна, аж поки все не скисне.» 22. Ісус проходив через міста та через села, навчаючи й простуючи до Єрусалиму. 23. Аж ото сказав хтось до Нього: «Господи, чи мало буде тих, що спасуться?» Він відповів їм: 24. «Силкуйтеся ввійти через тісні ворота, багато бо, кажу вам, силкуватимуться ввійти, але не зможуть. 25. І як господар устане й замкне двері, а ви, зоставшися знадвору, почнете стукати у двері та казати: Господи, відчини нам! – він відповість вам: Не знаю вас, звідкіля ви. 26. Тоді ви почнете казати: Ми їли й пили перед Тобою, і Ти навчав нас на майданах наших. 27. Та Він відповість: Кажу бо вам: Не знаю вас, звідкіля ви; геть від Мене всі ви, що чините неправду! 28. Там буде плач і скрегіт зубів, коли побачите Авраама, Ісаака та Якова й усіх пророків у Царстві Божім, себе ж самих викинутих назовні. 29. Прийдуть тоді від сходу й від заходу, від півночі й від півдня й возсядуть (на бенкеті) в Царстві Божім».

Коментар до тексту

«Читання Євангелія дня можна розділити на дві частини. У першій (Лк 13:18–21) Ісус розповідає дві притчі про Царство, яке приходить у Ньому. У них міститься обіцянка, що Боже діло отримає славне завершення, якими б малими і незначними не здавалися починання. Подібно до того, як з малого гірчичного насіння виростає величезне дерево, і  як мала кількість закваски здатна заквасити усе тісто, так само і мале починання росте і широко розповсюджується.

У другій частині (Лк 13:22–29) йдеться про вхід у Царство Боже (пор. Мт 7:13, 14, 22, 23; 8: 11,12). Згадка про Єрусалим, де Ісусові належить бути розіп’ятим, нагадує контекст вчення Христа. Чи багатьом людям судилося спастися, тобто увійти в Царство Боже? Ортодоксальний юдаїзм говорив, що всі юдеї, за винятком закоренілих грішників і відступників, зможуть увійти туди. Але деякі юдейські угрупування обмежували число врятованих тими, хто виявив справжню віру відповідно до правил, встановлених ними самими. Ісус відмовився від подібних припущень. Набагато важливіше, сказав Він, переконатися у тому, що ти особисто зможеш отримати спасіння. Царство Боже подібне до дому з тісними ворітьми, через які не всі зможуть пройти. Коли почнеться бенкет (Мт 25:10), ворота виявляться зачиненими, і тоді буде пізно намагатися пробратися всередину. І буде марно посилатися на своє знання про Ісуса, якщо ти раніше не дотримувався Його вчення. Ніхто не зможе автоматично потрапити у Царство Боже. Деяких юдеїв туди не допустять, і їх місця займуть язичники з країн усього світу, а поруч із ними виявляться святі всіх часів Старого Завіту. Ті, хто вважатиме себе першими, будуть останніми».[1]

Meditatio (розважання)

«Силкуйтеся ввійти через тісні ворота, багато бо, кажу вам, силкуватимуться ввійти, але не зможуть». У Нагірній проповіді Ісус говорить подібні слова з трохи більшим уточненням: «Входьте вузькими дверима, бо просторі ті двері й розлога та дорога, що веде на погибель, і багато нею ходять. 14. Але тісні ті двері й вузька та дорога, що веде до життя, і мало таких, що її знаходять» (Мт 7:13–14). Вузька дорога, зазвичай, буває незручною і навіть небезпечною. Так само, врешті, як і життя у правді, вірності Богові, співчутті, милосерді, служінні, прощенні та самопожертві. Відважитися рухатися вузькою дорогою – означає зробити вольовий та свідомий вибір, який не завжди зрозумілий для загалу, а відтак і не надто популярний.

Широка дорога є більш популярна, зручна і навіть безпечна у короткостроковій перспективі. Це дорога пристосувань, кар’єри, особистої вигоди, пасивної позиції, кон’юнктури і що найстрашніше – хибний шлях, який у Біблії називається «гріхом». Власне, саме через гріх ненормальні речі почали сприйматися як нормальні, а нормальні – як щось нездійсненне та виняткове. Тому, для того, щоб бути людиною у відповідності з Божим задумом, сьогодні потрібно вибирати вузьку дорогу – дорогу Божого глузду, а не деградованого людського.

Заклик Христа докладати зусилля, щоб «увійти через тісні ворота»  – звернення, яке вказує, що ми маємо зробити свою частину роботи, для того щоб у результаті отримати те, що перевершує наші мрії та сподівання. Розуміючи, яка велика перспектива перед нами,  Св. Павло писав до спільноти у Коринті: «Хіба не знаєте, що ті, які біжать на перегонах, біжать усі, але лиш один бере нагороду? Біжіть так, щоб її осягнути! 25. Кожний змагун стримується від усього; однак ті, щоб тлінний вінець здобути, а ми нетлінний» (1 Кор 9:24–25).

Oratio (молитва)

Господи, даруй мені мудрість та мужність вибирати вузьку дорогу…

Contemplatio (споглядання)

Господь завжди говорить правду. Він також шанує нашу свободу. Тому Його заклик – це часто апеляція до тверезого та розсудливого підходу до життя. Божа мудрість кличе: «За те, що кликала я, та ви зреклися, | як простягала руку, ніхто не хотів зважати, 25. за те, що гордували всякою порадою моєю, | моїх докорів не сприймали, 26. то я буду сміятися з вашого нещастя, | я буду кпити, як на вас страх надійде; 27. як страх на вас надійде, немов буря; | злетить на вас нещастя, немов вихор, | коли на вас наляже гніт і смуток. 28. Тоді будуть до мене кликати, та я не обізвуся, | будуть шукати мене пильно, але не знайдуть. 29. За те, що вони зненавиділи науку, | страху Господнього не прийняли, 30. поради моєї не бажали, | знехтували всі мої докори, – 31. тому плоди своїх учинків їстимуть, | наситяться задумами своїми» (Прип 1:24–31).


[1] D. A. Carson. New Bible Commentary: 21st Century Edition. 4th ed. Leicester, England; Downers Grove, Ill., USA: Inter-Varsity Press 1994 (Logos electronic edition), S. Lk 13:18–29

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *