27-й тиждень після П’ятдесятниці. Четвер. Божа вірність (Лк 18:31–34)

Час прочитання: 5 хвилин

Lectio (читання)

«І взявши дванадцятьох, Ісус до них промовив: “Оце ми йдемо в Єрусалим, і все написане пророками про Сина Чоловічого здійсниться. 32. Він буде виданий поганам, і насміхатимуться з Нього, і зневажатимуть Його, і плюватимуть на Нього, 33. і, бичувавши, уб’ють Його, та третього дня Він воскресне”. 34. Вони ж нічого з того не зрозуміли, це слово було для них закрите, і вони не знали, про що Він говорив».

Коментар до тексту

Потрохи наближаючись до Єрусалима, Ісус відкриває апостолам тайну Своїх майбутніх Страстей, які чекають на Нього там. Ісус каже, що ці події провіщали пророки, та учні не розуміли значення цих слів, а ж поки Ісус не воскрес із мертвих.

Meditatio (розважання)

«Вони ж нічого з того не зрозуміли,це слово було для них закрите, і вони не знали, про що Він говорив». У Старому Завіті є безліч пророцтв, які збуваються в житті Ісуса Христа – тільки в чотирьох Євангеліях маємо 120 майже прямих цитат (з них 55 − у Матея, решта 65 − у трьох інших єванеглистів)[1]. В останній книзі Святого Письма Одкровенні − як мінімум 278 із 404 віршів книги містять посилання на Старий Завіт, а загалом в Одкровенні є понад 500 старозавітних алюзій. У листах Павла, які читаємо кожного дня на Літургії, таких цитат є близько 200[2]. У кінці Євангелія від Луки Воскреслий Христос, Який по дорозі до Емауса з’явився Своїм учням, сказав до них: «“О безумні й повільні серцем у вірі супроти всього, що були пророки оповіли! 26. Хіба не треба було Христові так страждати й увійти уCвою славу?”. 27. І почавши від Мойсея та від усіх пророків, Він вияснював їм те, що в усім Писанні стосувалося до Нього» (Лк 24:25–27).

Чому ми не завжди можемо зрозуміти Божі задуми? Чому не завжди розуміємо Його плани та способи діяння? Господь Сам дає нам відповідь через пророка Ісаю: «Думки бо Мої не ваші думки, і дороги ваші не Мої дороги слово Господнє. 9. Бо так, як небо вище від землі, так Мої дороги вищі від доріг ваших і думки Мої вищі від думок ваших. 10. Як дощ і сніг сходить з неба і не повертається туди, але напуває землю, щоб вона родила й ростила та давала насіння тому, хто її обсіває, і хліб тому, хто їсть, 11. отак і Моє Слово, що виходить у Мене з уст, не повертається до Мене порожнім, але чинить те, що Я хочу, довершує те, за чим Я його вислав» (Іс 55:8–11).

Божі задуми перевершують наше розуміння, але Його Слово завжди сповнюється – воно не повертається до Нього порожнім. Тому апостол Павло, який дуже глибоко переживав це Слово, писав у Посланні до Ефесян: «А Тому, Хто може зробити куди більше за те, чого ми просимо або що ми розуміємо за діючою в нас силою, 21. Йому слава в Церкві та у Христі Ісусі по всі роди на віки вічні. Амінь» (Еф 3:20–21).

Oratio (молитва)

«Сповнення Закону і Пророків Сам єси, Христе Боже наш, Ти, що сповнив увесь Отчий Промисел, сповни радости й веселости серця наші завжди, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь» (Молитва на споживання Святих Дарів на Літургії св. Йоана Золотоустого).

Contemplatio (споглядання)

Читаючи Святе Письмо, ми стаємо свідками великої Божої вірності Своєму творінню та відповідальності Бога за всіх людей. Господь хоче для нас щасливого життя. Історія Старого та Нового Завітів – це Історія спасіння людини, розповідь про місію Бога заради життя, гідного людини.Тому Ісус сказав: «Істинно бо кажу вам: Доки перейде небо й земля, ні одна йота, ні одна риска із Закону не перейде, поки все не здійсниться» (Мт 5:18).


[1] G. K. Beale, D. A. Carson (eds.). Commentary on the New Testament Use of the Old Testament. Baker Publishing Group 2007 Kindle Edition.Kindle Locations 1246−1247.

[2] G. K. Beale, D. H. Campbell. Revelation: A Shorter Commentary. Wm. B. Eerdmans Publishing Co. 2015, P. 14.

5 коментарів до “27-й тиждень після П’ятдесятниці. Четвер. Божа вірність (Лк 18:31–34)”

 1. Марина Пайдич

  Господи сповни мене своєю благодаттю,дай мені мудрості,щоб я могла розуміти Твоє слово. Амінь.

 2. Слава Ісусу Христу. Дякую,отче, що наповняєтесь Божою благодаттю і довірились Його мудрості і навчаєте нас.

 3. Світлана

  Слава Ісусу Христу!
  Нажаль лекцію послухати не вдалось,тому що вимагався пароль…
  А за щоденні пояснення Слова дуже вдячні!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *