27-й тиждень після П’ятидесятниці. Четвер. Божа вірність (Лк 18:31–34)

Час прочитання: 5 хвилин

Lectio (читання)

«І взявши дванадцятьох, Ісус до них промовив: «Оце ми йдем в Єрусалим, і все написане пророками про Сина Чоловічого здійсниться. 32. Він буде виданий поганам, і насміхатимуться з Нього, і зневажатимуть Його, і плюватимуть на Нього, 33. і, бичувавши, уб’ють його, та третього дня він воскресне.» 34. Вони ж нічого з того не зрозуміли; це слово було для них закрите, й вони не знали, про що Він говорив

Коментар до тексту

Потрохи наближаючись до Єрусалиму Ісус відкриває апостолам тайну Своїх майбутніх страстей, які чекають на Нього у Єрусалимі. Ісус каже, що ці події провіщали пророки. Однак учні не розуміли значення цих слів, а ж поки Ісус не воскрес із мертвих.

Meditatio (розважання)

«Вони ж нічого з того не зрозуміли; це слово було для них закрите, й вони не знали, про що Він говорив». У Старому Завіті є безліч пророцтв, які збуваються у житті Ісуса Христа – тільки у чотирьох Євангеліях ми маємо 120 майже прямих цитат (з них 55 у Матея, решта – 65 у трьох інших єванеглистів).[1] У останній книзі Святого Письма – Одкровенні, як мінімум 278 з 404 віршів книги містять посилання на Старий Завіт, а загалом у Одкровенні міститься більше ніж 500 старозавітних алюзій. В листах Павла, які ми читаємо кожного дня на Літургії, таких цитат є близько 200.[2] В кінці Євангелія від Луки, воскреслий Христос, який по дорозі до Емаусу з’явився Своїм учням, сказав до них: «О безумні й повільні серцем у вірі супроти всього, що були пророки оповіли! 26. Хіба не треба було Христові так страждати й увійти в Cвою славу?» 27. І, почавши від Мойсея та від усіх пророків, він вияснював їм те, що в усім Писанні стосувалося до Нього.» (Лк 24:25–27).

Чому ми не завжди можемо зрозуміти Божі задуми? Чому не завжди розуміємо Його плани та способи діяння? Господь сам дає на це відповідь через пророка Ісаю: «Думки бо Мої не ваші думки, і дороги ваші не Мої дороги, слово Господнє. 9. Бо так, як небо вище від землі, так Мої дороги вищі від доріг ваших і думки Мої вищі від думок ваших. 10. Як дощ і сніг сходить з неба і не повертається туди, але напуває землю, щоб вона родила й ростила та давала насіння тому, хто її обсіває, і хліб тому, хто їсть, 11. отак і Моє слово, що виходить у Мене з уст, не повертається до Мене порожнім, але чинить те, що Я хочу, довершує те, за чим Я його вислав.» (Іс 55:8–11).

Божі задуми перевершують наше розуміння, але Його слово завжди сповнюється – воно не повертається до Нього порожнім. Тому апостол Павло, який дуже глибоко переживав це слово, писав у посланні до Ефесян: «А тому, хто може зробити куди більше за те, чого ми просимо або що ми розуміємо за діючою в нас силою, 21. – йому слава в Церкві та у Христі Ісусі по всі роди на віки вічні. Амінь.» (Еф 3:20–21).

Oratio (молитва)

«Сповнення закону і пророків сам єси, Христе Боже наш, Ти, що сповнив увесь отчий промисел, сповни радости й веселости серця  наші завжди, нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь» (Молитва на споживання святих дарів у часі Літургії Св. Йоана Золотоустого).

Contemplatio (споглядання)

Читаючи Святе Письмо, ми стаємо свідками великої Божої вірності Своєму творінню та відповідальності Бога за усіх людей. Господь бажає для нас щасливого життя. Історія Старого та Нового Завітів – це Історія Спасіння людини, розповідь про місію Бога заради життя, яке гідне людини. Тому Ісус сказав: «Істинно бо кажу вам: Доки перейде небо й земля, ні одна йота, ні одна риска з закону не перейде, поки все не здійсниться» (Мт 5:18).


[1] G. K. Beale, D. A. Carson (eds.). Commentary on the New Testament Use of the Old Testament. Baker Publishing Group 2007 Kindle Edition. Kindle Locations 1246-1247

[2] G. K. Beale, D. H. Campbell. Revelation: A Shorter Commentary. Wm. B. Eerdmans Publishing Co. 2015, P. – 14

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *