Плоди Духа (Гал 5:22–6:2)

Час прочитання: 5 хвилин

Lectio (читання)

«А плід Духа − любов, радість, мир, довготерпіння, лагідність, доброта, вірність, 23. тихість, здержливість. На тих то нема Закону. 24. Ті ж, що є Ісус-Христові, розп’яли тіло з його пристрастями та пожадливостями. 25. І коли ми живемо Духом, то Духом і ходімо. 26. Не будьмо марнославні, задерикуваті між собою, завидющі одні одним. 6:1. Брати! Коли б хтось попав у якусь провину, то ви, духовні, такого наставляйте духом лагідности, пильнуючи себе самого, щоб і собі не впасти у спокусу. 2. Носіте тягарі один одного, і тим робом виконаєте Закон Христа».

Коментар до тексту

Послання до Галатів написане для того, аби підкреслити, що людина оправдується перед Богом вірою у Христа (Гал 3:1–4:31), а не виконанням старозавітного Закону. Та щоби хтось не подумав, що така позиція допускає байдужність до моральних питань, Павло завершує лист практичними висновками (Гал 5:1–6:18), у яких застерігає не зловживати його навчанням. Християнську свободу не можна використовувати для задоволення плотських похотей. Відтак вв. 22–23 містять перелік плодів Святого Духа, які контрастують з учинками осіб, які живуть, керуючись лише тілесними спонуками (Гал 5:19–21). Важливо усвідомлювати, що перелік плодів Духа у вв. 22–23 не є вичерпним, а тільки репрезентативним, тобто своєрідним зразком того, яким стає життя людини, коли Святий Дух має місце у її серці. Ці риси описують бажання та характеристики, які Бог культивує у віруючих завдяки Його живій присутності[1].

Meditatio (розважання)

«А плід Духа − любов, радість, мир, довготерпіння, лагідність, доброта, вірність, 23. тихість, здержливість». У розумінні св. Павла «плід Духа» − це результат, який є наслідком діяння Святого Духа в житті людини. Ідеться, отже, про плід – нову реальність (яка має увиразнювати нашу людськість), яку Святий Дух творить у людині. Після гріхопадіння наших прародичів ми: не маємо достатньо сили любити та не завжди усвідомлюємо причини для радості; не завжди відчуваємо мир; частіше нетерпеливі, ніж терпеливі; можемо реагувати гостро та жорстко там, де дуже потрібно лагідності; інколи носимо в собі жалі замість просто бути добрими; не завжди вірні (Богові, людям чи самим собі) у тих ситуаціях, де вірність може увиразнити все те найкраще, що Бог уклав у нас; інколи надто емоційні там, де важливо проявити тихість; нездержливі…

Якщо ж ми відповідаємо Богові на Його дар спасіння в Ісусі Христі вірою та наверненням життя, тоді Ісус стає нашим Господом, а Його Дух приходить до нас із багатьма дарами, які виявляються численними плодами, деякі з них Павло перелічує у вірші, над яким розважаємо. Коли у нас живе Святий Дух, тоді ми вміємо знайти спосіб наставити тих, які впадають у провини, не принижуючи їх, а навпаки − знаходимо слова та способи, щоб їх піднести та заохотити. Святий Дух є немовби камертоном нашої душі: коли ми слухаємо Його, тоді стаємо спроможні пильнувати самих себе і не впадати у спокуси.

Якщо життя віруючої особи відображає плоди Святого Духа, тоді нема потреби в Законі, бо вона вже живе внутрішнім законом – життям Духа. Ті, хто живе Духом (Гал 5:16), приносять плоди, які відображають характер Бога, а цього Закон зробити не може: «То хіба Закон проти обітниць Божих? Зовсім ні! Було б інакше, якби дано Закон, який міг би оживляти, тоді справді від Закону було б оправдання» (Гал 3:21). Закон тільки щось наказує або забороняє, але не дає сили виконати, силу дає Святий Дух, Який перемінює серця, відроджує надію та оживляє померлих.

Oratio (молитва)

«Не відкинь мене від лиця Твого і Духа Твого Святого не відійми від мене» (Пс 50:13)[2].

Contemplatio (споглядання)

Для того, щоби Святий Дух наповнював наше єство, нам потрібно зробити тільки два кроки: усвідомити потребу в Ньому так, як прагнемо води у спекотний день, і звільнити для Нього місце у своєму серці через прощення ближніх та самих себе.


[1] B. M. Metzger. The New Testament. Its Background, Growth, and Content. Third Edition. Abingdon Press Nashville 2003, P. 257–258; J. D. Barry, D. Mangum, D. R. Brown, M. S. Heiser, M. Custis, E. Ritzema, D. Bomar, Faithlife Study Bible. Bellingham, WA: Lexham Press. Electronic edition 2016, Gal 5:22–23.

[2] Переклад зі Септуагінти майстерні Літургійних перекладів «Трипіснець».

8 коментарів до “Плоди Духа (Гал 5:22–6:2)”

  1. Франческа

    Дякую Господи за присутність Святого Духа у моєму житті і переміну мислення. Алилуя!!!

  2. Духу Святий,я потребую тебе, наповни моє серце,перемінюй моє мислення,допоможи мені любити, радіти,мати мир в серці , бути терпеливим, лагідним, добрим, вірним,тихим, здержливим

  3. “…Святий Дух є немовби камертоном нашої душі: коли ми слухаємо Його, тоді стаємо спроможні пильнувати самих себе і не впадати у спокуси.”❤️🙏
    Дякую вам отче.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *