26-й тиждень після П’ятдесятниці. П’ятниця. Пильнувати себе (1 Тим 4:4–8, 16)

Час прочитання: 5 хвилин

Lectio (читання)

«Бо всяке Боже створіння – добре, і не слід нічого відкидати, коли його з подякою приймати, 5. бо воно освячується Словом Божим і молитвою. 6. Як будеш усе це братам викладати, то будеш добрий слуга Христа Ісуса, годований словами віри та доброї науки, якій ти був завжди вірним. 7. Що ж до нечистих бабських байок, то ти їх вистерігайся. Управляйся у благочесті, 8. бо тілесна вправа до дечого лише корисна, а благочестя на все корисне, бо має обітницю життя теперішнього й майбутнього. 16. Пильнуй себе самого та навчання, дотримуйся цього, бо, робивши це, спасеш себе самого й тих, що слухають тебе».

Коментар до тексту

У цьому уривку св.  Павло заохочує Тимотея, молодого єпископа Ефеса, дбати про те, щоб навчання лжевчителів не заполонювало сердець його вірних. Слухаючи повчання апостола, ми немовби чуємо фрагмент діалогу тільки одного мовця. Проте зрозуміло, що, відсилаючись до благости створеного світу, про що йдеться у книзі Буття (1:4, 10), Павло перестерігає Тимотея від навчання лжевчителів, які часто заперечували цінність сотвореного матеріального світу, зокрема деякі види їжі (в. 4). Позаяк усе, що створив Бог, є добрим, віруючи повинні навчитися приймати Божі дари з молитвою та подякою (в. 5). Загалом Павло хвалить Тимотея за його вірне служіння Євангелії. Молодий єпископ Ефеса слугує позитивним прикладом для вірних на відміну від лжевчителів, негативно зображених у цьому листі (пор. 1 Тим 1:3–11; 4:1–6), які хотіли замінити Євангелію Христа різноманітними байками (в. 7) і, надаючи надмірної уваги фізичним вправам, не дбали про благочестя (в. 8).

Meditatio (розважання)

«Пильнуй себе самого та навчання, дотримуйся цього, бо, робивши це, спасеш себе самого й тих, що слухають тебе». Видається, що сучасники Павла, які до того ще й були опонентами Тимотея та сильно шкодили молодій християнській спільноті в Ефесі, доволі велику увагу присвячували тілесним, тобто фізичним, вправам і в поєднанні з їхнім намаганням замінити Євангелію якимись видуманими байками, ці люди жили далеким від Божої правди життям. З огляду на їхнє настирливе прагнення вплинути на життя первісної християнської спільноти в Ефесі вони були надто певні себе й не планували змінювати свого способу життя.

У наш час подібні речі не рідкість. Значна частина людей, які вважають себе християнами, насправді не пережили особистої зустрічі з Христом та не знають суті Євангелія. Натомість вони часто заглиблені в різні псевдодуховні практики та псевдоінтелектуальні пошуки, які дуже хитро, але недвозначно пропонують відповіді мало не на всі найважливіші питання життя. Наприклад, різні тренінги з позитивного мислення намагаються замінити молитву, а різні дієти – піст. Для деяких людей та ж психологія і психотерапія, які самі собою корисні й важливі, набирають такої ваги, що поступово повністю замінюють духовне життя. Фізичні вправи, які також мають велике значення для підтримки здоров’я, для багатьох шукачів адреналіну й надто перейнятих власною зовнішністю непомітно переростають у нову релігію, яка живить їхню гординю та власне его. Тут, звичайно ж, маю на увазі лише надужиття, яке не завжди помічають і визнають узалежнені від цих практик люди.

Ці явища в різних формах мали місце в суспільстві, у якому жили Павло й Тимотей, і вони по-різному наповнюють життя багатьох наших сучасників. Саме тому вкрай важливо пильнувати, як каже Павло, «самих себе і навчання». І справді, важливо дбати про себе, беручи до уваги всі складові нашої особистости – духовну, душевну (психічну, емоційну), інтелектуальну та фізичну. І тут мусить бути належна ієрархія цінностей, яка зумовлює гармонійний розвиток особи: наше духовне життя повинно випливати з нашого звʼязку із Христом, а отже, формувати нашу психіку, інтелектуальний розвиток, підтримуючи при цьому належний фізичний рівень життя. Не навпаки. Тільки за умови наявности здорового духа буде здорове тіло. Лише так можна виховати в собі справжню особистість і дати приклад гармонійного життя іншим. Саме це Павло називає дорогою спасіння.

Oratio (молитва)

Ісусе, даруй мені мудрість пильнувати себе так, щоб моє життя уподібнювалося до Твого…

Contemplatio (споглядання)

Світ навколо нас шукає прикладів цілісного та гармонійного життя. Найпромовистішим взірцем, як бути людиною, є життя Ісуса Христа, тому вкрай важливо щоденно знаходити час для читання Євангелія, роздумів над ним, щоб звільнятися від усякого непотребу, вчитися зосереджуватися на найважливішому та водночас помічати й робити такі, здавалося б, дрібні речі, яких люди потребують від нас і які роблять нас людьми, уподібнюючи до життєствердного прикладу життя, явленого в особі Ісуса Христа.

 

1 коментар до “26-й тиждень після П’ятдесятниці. П’ятниця. Пильнувати себе (1 Тим 4:4–8, 16)”

  1. ” Тільки за умови наявности здорового духа буде здорове тіло. Лише так можна виховати в собі справжню особистість і дати приклад гармонійного життя іншим.”
    Дякую вам отче ❤️🙏

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *