24-й тиждень після П’ятдесятниці. Понеділок. Стояти у Господі (1 Сол 2:20–3:8)

Час прочитання: 5 хвилин

Lectio (читання)

«Так! Ви – наша слава й наша радість. 3:1. Тому, неспроможні більше витримати, ми вирішили зостатися самі в Атенах 2. і вислали Тимотея, нашого брата і слугу Божого в Євангелії Христовій, зміцнити вас і підбадьорити у вашій вірі, 3. щоб ніхто не хитався в цьому горю, самі бо знаєте, що така наша доля. 4. Бо коли ми були між вами, то ми наперед вам казали, що маємо страждати, як воно й сталось, і вам відомо. 5. Ось чому я, неспроможний більше витримати, послав довідатися про вашу віру, щоб, бува, не збентежив вас спокусник і щоб наш труд не був даремним. 6. Тепер же, як повернувся до нас Тимотей від вас і приніс нам добру звістку про віру та любов вашу, а й що завжди нас гарно згадуєте, бажаючи побачити нас, як і ми вас, 7. то й ми, брати, втішилися вами посеред злиднів та клопотів наших заради вашої віри, 8. ми тепер ожили, бо ви стоїте в Господі».

Коментар до тексту

Павло проповідував у синагозі в Солуні заледве три Суботи і був змушений залишити місто через заворушення, а відтак і небезпеку для життя (Ді 17:1–10), яку спричинили юдеї, розлючені тим, що апостол звіщає Розп’ятого Месію та ще і язичникам. Тоді він дуже переживав, що станеться з новонаверненими християнами в Солуні, а головно чи витримають вони під натиском ворожості та переслідувань. Перебуваючи в Атенах, Павло вислав до Солуня Тимотея, щоб дізнатися про ситуацію в молодій спільноті, підбадьорити її на дусі та зміцнити у вірі. Те, що побачив Тимотей, принесло апостолові велике полегшення – громада вірних не тільки вистояла, але й активно розпочала місіонерську діяльність, що сповнювало серце великого апостола невимовною радістю.

Meditatio (розважання)

«Ми тепер ожили, бо ви стоїте в Господі». «Стояти в Господі» − це улюблений вислів Павла, коли він прагне підкреслити чиюсь (або закликати когось) вірність Богові і Євангелії. Апостол часто повторює його у своїх листах до різних спільнот: «Чувайте, стійте у вірі, будьте мужні, кріпіться» (1 Кор 16:13); «Христос нас визволив на те, щоб ми були свобідні. Тож стійте і під кормигу рабства не піддавайтеся знову» (Гал 5:1); «Тільки поводьтеся достойно Євангелії Христової, щоб я, чи то як прийду і вас побачу, чи то, бувши далеко, довідаюся про вас, що ви стоїте твердо в однім Дусі, змагаючись однодушно за євангельську віру» (Флп 1:27); «Тож, брати мої любі та побажані, моя радосте і вінче мій! Стійте так у Господі, любі мої!» (Флп 4:1); «Тож стійте, брати, і тримайтеся передань, яких від нас навчилися чи то усно, а чи листовно» (2 Сол 2:15)[1].

Павло вислав Тимотея, аби підбадьорити та зміцнити солунян у вірі (в. 2). Тепер їхня віра стала засобом підбадьорення для Павла та його співпрацівників. Словами «ми тепер ожили» Павло хоче сказати, що він та його помічники переживали смертельну тривогу за солунян, адже існувала велика ймовірність, що вони не витримають переслідувань і зречуться Христа (пор. Мк 14:34; Мт 26:38). Однак солуняни встояли, і тому Павло, радіючи, бажає їм і надалі перебувати в Господі та не піддаватися язичницьким спонукам поклонятися місцевим ідолам, а також кесареві, який проголосив себе сином бога. Є тільки один Господь, і якщо ми повністю Йому довіряємося, то Він дарує нам нове життя та силу встояти у вірі[2].

Наше стояння у Господі дає нам змогу жити вічним життям, біблійною мовою − «життям майбутнього віку» вже тепер у віці теперішньому. У практичній площині це означає, що наші вчинки, наша діяльність мають вічне значення, позаяк ми вкладаємо серце і зусилля в те, що триває і не проминає. Стояти у Господі означає зробити служіння Доброю Новиною задля найвищого добра усіх людей пріоритетом свого життя, це означає цінувати добро інших людей понад усе і завжди старатися з радістю їм послужити подібно до того, як Бог у Христі служить нам…

Oratio (молитва)

Ісусе, даруй мені ласку завжди стояти у Тобі…

Contemplatio (споглядання)

Стояти у Господі означає щодня робити вибір на користь життя, краси, любові, служіння і загалом усього вартісного і прекрасного. Це означає «грати у довгу гру» і не розмінювати своє життя на дрібниці. Стояти у Господі означає постійно зростати, не боятися «виходити на глибоку воду» і довірити своє життя «Тому, Хто може зробити куди більше за те, чого ми просимо або що ми розуміємо за діючою в нас силою» (Еф 3:20). Щоденне питання: «Чи я стою в Господі?» − допоможе нам приймати найважливіші рішення в нашому житті та жити у святості і правді.


[1] J. D. Barry, D. Mangum, D. R. Brown, M. S. Heiser, M. Custis, E. Ritzema, D. Bomar, Faithlife Study Bible. Bellingham, WA: Lexham Press. Electronic edition 2016, 1 Thess 3:8.

[2] R. H. Gundry. Commentary on the New Testament. Verse-by-Verse Explanations with a Literal Translation. Hendrickson Publishers 2010, P. 818.

7 коментарів до “24-й тиждень після П’ятдесятниці. Понеділок. Стояти у Господі (1 Сол 2:20–3:8)”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *