21-й тиждень після П’ятдесятниці. Четвер. Божа тайна, відкрита у Христі (Кол 1:24–29)

Час прочитання: 5 хвилин

Lectio (читання)

«Тепер я радію стражданнями за вас і доповняю на моїм тілі те, чого ще бракує скорботам Христовим для Його Тіла, що ним є Церква, 25. якої я став слугою, згідно з розпорядженням Божим, даним мені заради вас, щоби звістувати повнотою між вами Слово Боже, 26. оту тайну, заховану від віків та поколінь, але яка тепер відкрита для його святих. 27. Їм Бог зізволив об’явити, яке то величне багатство цієї тайни між поганами, що є Христос між вами, надія слави. 28. Його ми проповідуємо, настановлюючи кожну людину та повчаючи в усякій мудрості, щоб появити досконалою кожну людину у Христі. 29. Власне, для цього я і працюю, змагаючись Його силою, яка діє в мені потужно».

Коментар до тексту[1]

Центральна тема цього уривку − тема Божого плану спасіння, об’явлена у Христі й поширена, щоби включити у це спасіння всіх людей – язичників та євреїв. Павло пише про Божу тайну, колись закриту перед людьми у віках і поколіннях, і нею є Христос. Ця тайна відкрилися у момент Божого приходу у світ та сповненні діла Відкуплення, у якому Бог виявив Свою величезну любов до всіх людей, незважаючи на наші гріхи. Відкрити цю тайну не означає автоматично й легко її збагнути, і прикладом цього є самі колосяни. Вірні у Колоссах, на жаль, не зрозуміли, що об’явлення Христа світові та Його присутність у віруючих дає їм могутність над усіма силами, противними Богові, а також те, що ця Божа сила є гарантією їхньої майбутньої слави. Силою Христа Павло провадить боротьбу із силами цього світу через проголошення Євангелія. Переносячи терпіння, апостол радіє, що, терплячи сам, він полегшує терпіння інших людей. У такий спосіб Павло складає своє життя в офіру за інших, за прикладом самого Христа.

Meditatio (розважання)[2]

«Тепер я радію стражданнями за вас і доповняю на моїм тілі те, чого ще бракує скорботам Христовим для Його Тіла, що ним є Церква». Ісус Христос досконало сповнив діло спасіння, яке Отець Йому доручив: «Я Тебе на землі прославив, виконавши те діло, яке Ти дав мені до виконання» (Йо 17:4). Перед Своєю смертю на Хресті Ісус сказав: «Звершилось» (Йо 19:30). Від того часу Відкуплення людського роду є довершеним фактом, позаяк усі люди спасенні завдяки відкупительній Смерті Ісуса та Його славному Воскресінню на третій день. Однак зі слів Павла на початку розважання може скластися враження, що страждань Христа не було достатньо. Насправді це не так, бо для того, щоби скористати з цього спасіння, ми потребуємо співпрацювати з Богом і, терпеливо переносячи випробування, які трапляються у нашому житті, уподібнюватися до нашого Голови – Христа.

Задля нашого спасіння Христос помер на хресті. Павло, усвідомлюючи цей подвиг Христа і Його навчання, намагається у всьому наслідувати свого Господа. Подібно каже й апостол Петро: «Власне, на це ви покликані, бо й Христос страждав за вас також, лишивши вам приклад, щоб ви йшли Його слідами» (1 Пт 2:21). Сам Ісус закликав кожного нести свій хрест: «Хто не бере свого хреста і не йде слідом за Мною, той недостойний Мене» (Мт 10:38).

Віра в те, що ми беремо участь у стражданнях Христа, каже св. Йоан Павло ІІ, дає людині «упевненість, що в духовному вимірі діла Відкуплення вона служить, як і Христос, спасенню своїх братів і сестер. Тому така особа виконує надважливу послугу. У Христовому Тілі, яке постійно народжується Хрестом Відкупителя, сáме страждання, пронизані духом Христової жертви, є незамінними посередниками й авторами благ, необхідних для спасіння світу. Сáме страждання найбільше відкриває шлях до благодаті, яка перетворює людські душі. Страждання більше за все інше робить присутніми в історії людства силу Відкуплення» (Salvifici doloris, 27).

Oratio (молитва)

Ісусе, дякую Тобі за відкриття грандіозної тайни Божого спасіння та примирення. Даруй мені здатність посильно спричинятися до її поширення…

Contemplatio (споглядання)

Тайна Христа відкриває Божий план спасіння для всіх людей завдяки Смерті та Воскресінню Ісуса Христа. Ця тайна включає Христове служіння примирення, яке об’єднує язичників і євреїв, тобто всіх людей, і творить з усіх нас єдиний Божий народ. Щоби ця велика тайна Божої любові ставала щоразу більше відома усім людям і потужно актуалізувала в історії світу Боже спасіння та примирення, потрібна твоя і моя терпелива щоденна участь…


[1] Коментар оснований на Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu. Najnowszy przekład z języków oryginalnych z komentarzem. Edycja Świętego Pawła 2009, S. 2571.

[2] Розважання основане на The Navarre Bible. Saint Paul’s Captivity Letters.  With a commentary by members of the Faculty of Theology of the University of Navarre. Dublin: Four Courts Press, New York: Scepter Publishers 2005, P. 142.

5 коментарів до “21-й тиждень після П’ятдесятниці. Четвер. Божа тайна, відкрита у Христі (Кол 1:24–29)”

  1. Напевно тайною для юдеїв було включення поган у вибраний народ, тобто йдеть про Таїнство Церкви

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *