19-та неділя після П’ятидесятниці. Любіть ворогів ваших (Лк 6:31–36)

Час прочитання: 5 хвилин

Lectio (читання)

«І як бажаєте, щоб вам чинили люди, чиніть їм і ви так само. 32. Коли ви любите тих, що вас люблять, яка вам заслуга? Таж бо й грішники люблять тих, що їх люблять. 33. І коли чините добро тим, що вам чинять, яка вам заслуга? Та й грішники те саме чинять. 34. І коли ви позичаєте тим, від кого маєте надію назад узяти, яка вам заслуга? Адже і грішники грішникам позичають, щоб відібрати від них рівне. 35. Ви ж любіть ворогів ваших, добро чиніте їм і позичайте, не чекаючи назад нічого, а велика буде ваша нагорода, й будете Всевишнього синами, бо Він благий для злих і невдячних. 36. Будьте милосердні, як і Отець ваш милосердний».

Коментар до тексту

Уривок Лк 6:27−36 (для кращого розуміння текст Євангелія цієї неділі (Лк 6:31−36) варто читати у трохи ширшому контексті) є частиною Проповіді Ісуса на рівнині, яка відображена в Євангелії від Луки 6:17−49 (вона є паралеллю до Нагірної проповіді в Матея 5−7).

Сам уривок має дуже цікаву структуру. Два перші та передостанній вірші слугують своєрідним смисловим обрамленням навчання Ісуса, представленого в цьому фрагменті Євангелія від Луки. В Лк 6:27−28 читаємо: «А вам, що слухаєте, кажу: Любіть ворогів ваших, добро чиніте тим, які вас ненавидять, 28. благословляйте тих, які вас проклинають, моліться за тих, що вас зневажають». Далі дуже структуровано Ісус пояснює сказане у цих двох віршах і знову в дещо зміненій формі повторює те, що було висловлене на самому початку: «Ви ж любіть ворогів ваших, добро чиніте їм і позичайте, не чекаючи назад нічого, а велика буде ваша нагорода, й будете Всевишнього синами, бо Він благий для злих і невдячних» (Лк 6:35). Останній вірш є підсумком цілого уривку: «Будьте милосердні, як і Отець ваш милосердний».

Отже, у цьому уривкуІсус заохочує нас наслідувати Самого Бога. Відколи Ісус став людиною, тобто одним із нас, словами, засвідченими в Євангеліях, Він закликає усіх переосмислити свої уявлення про людину, а отже, і ставлення до всіх без винятку осіб. Ісус пригадує нам дуже прості, але водночас фундаментальні речі – ми покликані бути схожими до свого Отця.

Meditatio (розважання)

«Ви ж любіть ворогів ваших, добро чиніте їм». Ці слова Ісуса видаються не реалістичними, не практичними, а навіть фантастичними. Кожна людина відчуває, що їх майже неможливо реалізувати в щоденній практиці життя. Любити тих, хто нас кривдить, завдає болю є чимось дуже неприродним. І це правда. Ісус би цього не заперечив. Бог, ставши людиною, не вдавав, а справді був людиною, тому добре розуміє наше життя.

У чому ж тоді суть цього заклику? Щоб відважитися відповісти на такий виклик Ісуса, насамперед треба зʼясувати, що в Новому Завіті означає слово «любити». Ми переважно сприймаємо любов як емоційний стан, почуття,інколи пов’язуємо йогоіз закоханістю. У Євангелії, однак, ідеться не про примушену приязнь до того, хто чинить нам кривду. Любити в біблійному сенсі означає «робити добро іншій особі». Це єдиний акт, який веде до гармонії та життя, згідного з первісним Божим задумом для світу. Врешті, тільки добро може подолати будь-яке зло.

Христос закликає нас розірвати коло ненависті, тобто уникнути подвійного зранення. Що я маю на увазі? Коли нас кривдять, то завдають нам ран. Коли ми переходимо на таку ж логіку поведінки, тоді даємо себе втягнути у гру зі смертю. Будучи зранені, втрачаємо глузд, переступаємо через себе і шкодимо самі собі. Ненависть і гнів знищують нас, вони не ведуть до життя. Відповісти ненавистю на ненависть – це немовби потрапити у капкан, в якому ми приречені на смерть.

Бог не відповідає ненавистю на наші гріхи. Бог любить людину, але ненавидить гріх, який нас руйнує. Тому Біблія розповідає про Історію спасіння – «місію Бога», спрямовану на порятунок людини. Ця історія – серія благих діянь Бога для нашого добра. Тому Ісус закликає нас виявляти мудрість, тобто чинити добро всім і не піддаватися спокусі ступити на дорогу смерті. Дорога гніву, непрощення, ненависті – це дороги в нікуди, алогічний акт, який не має перспективи.

Oratio (молитва)

Ісусе, даруй мені мудрість жити згідно з Твоїми Заповідями. Даруй мені усвідомлення, що виконання Твоїх слів є справжньою дорогою до щастя…

Contemplatio (споглядання)

Чимало людей щоденно працює над пропозиціями, які можуть покращити наше життя. Застосування Євангелія у суспільному житті не тільки розвʼязує наші проблеми, але й запобігає появі нових…

7 коментарів до “19-та неділя після П’ятидесятниці. Любіть ворогів ваших (Лк 6:31–36)”

  1. о. Петро Маковецький

    Дуже вдячний за Вашу працю – за створення цього ресурсу. Дуже допомогає, особливо з недільними проповідями))

  2. о.Стефан Попадюк

    Щиро вдячний за цю можливість почерпнути дійсно глибину яку відчитуєте у Святому Письмі. Титанічна та кропітка праця заслуговує на повагу до автора, о.д-ра Юрія!
    Давно черпаю з цього ресурсу. Дякую!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *