19-й тиждень після П’ятидесятниці. Понеділок. Чудотворна діяльність Ісуса (Лк 4:37–44)

Час прочитання: 4 хвилин

Lectio (читання)

«І рознеслася про Нього чутка скрізь по всій тій країні. 38. Вийшовши з синагоги, Він пішов до Симонової хати. Теща ж Симона була в тяжкій гарячці, і Його за неї попросили. 39. І, нахилившись над нею, Він погрозив гарячці, та й гарячка відійшла від неї, і, зараз же підвівшись, теща почала їм услуговувати. 40. А як заходило сонце, всі, хто мав яких недужих на різні хвороби, приводили їх до Нього, і Він на кожного з них клав руки та й оздоровляв їх. 41. А з багатьох із них виходили також і біси, що кричали: “Ти – Син Божий!”. Та Він, грозячи, не давав їм говорити, бо вони знали, що Він – Христос. 42. Як настав день, Він вийшов і подався на самітне місце, а люди кинулись Його шукати і, знайшовши, хотіли затримати Його, від себе не пустити. 43. А Він сказав їм: “Я маю й іншим містам звіщати Добру Новину про Царство Боже, бо Я на це посланий”. 44. І проповідував по синагогах у Юдеї».

Коментар до тексту

Історію про зцілення тещі Петра також розповідають Матей (8:14−17) та Марко (1:29−34). Євангелисти демонструють цілющу силу слова Ісуса та Його надзвичайний дар повертати людей до нормального життя. У випадку тещі Петра Ісус заопікувався її фізичними потребами (хвороба), у відповідь вдячна жінка заопікувалася Ісусом – «почала їм услуговувати», тобто подбала про їжу для Нього.

Через слово Ісуса теща Петра стає здатноюслужити, тобто творити добро відповідно до свого покликання. Служіння є характерною рисою місії Ісуса. Усі, кого Він у чудесний спосіб звільняє від зла, мають наслідувати Його в служінні. Такими є сенс і мета чудес – повернення створінню його первісного стану[1].

Заборону бісам не говорити про Ісуса називають «Месіанською таємницею», її ціль − спростувати звужене, націоналістично-політичне бачення особи та ролі Месії, ніби Він − політичний вождь, який за допомогою повстання має прогнати ворогів Ізраїлю.

Meditatio (розважання)

«І рознеслася про Нього чутка скрізь по всій тій країні».Звістка про владу Ісуса над демонами та Його чудотворну діяльність стала відома в кожному закутку Галилеї – північній частині Святої Землі, де ріс Ісус.

Результат зустрічі з Ісусом не залишився приватною справою окремих осіб – вони з радістю розповідали про Ісуса іншим людям. Їхній досвід спонукав ділитися. Ніхто не перевів стосунки з Христом лише в особисту, приватну сферу.

Поширення вістки про Ісуса відбувалося без допомоги медіа, соціальних мереж, телефонів та інших сучасних засобів комунікації, яких не існувало ні тоді, ні в наступні століття, коли християнство поширилося на тисячі кілометрів серед численних культур і народів.

Мені видається, що цей, на перший погляд, звичайний вірш грецькою мовою містить у собі незвичайну програмну силу – кожне слово вказує на тактику нашої місії сьогодні. Дослівно вірш з Лк 4:37 можна було б перекласти так:

καὶ ἐξεπορεύετο/ keekseporeveto – і вийшла назовні, поза своє звичайне місце

ἦχος περὶ αὐτοῦ/ ihosperiavtuv – звістка (також шум, звук, трубне звучання) про Нього

εἰς πάντα τόπον τῆς περιχώρου / ispantatopontisperihoruv– у кожному (всюди!) місці (землі, регіоні), якебуло поряд (із місцем, де все відбулося).

Якщо ми відкриємося на Слово Христа, а потім щиро та відважно, вийшовши за межі своєї сором’язливості (та природної скромності), поділимося цим життєдайним досвідом з тими, хто є поруч,то спричинимо грандіозну ланцюгову реакцію, яка дуже може вплинути на світ навколо…

Oratio (молитва)

Ісусе, даруй мені мудрість і здатність свідчити про Тебе, не втрачаючи нагод, які Ти створюєш для мене…

Contemplatio (споглядання)

Щодня, виходячи з дому, ми отримуємо безліч нагод для свідчення. Щоб це зробити, вистачає вийти поза межі свого маленького комфорту, страху чи сором’язливості…


[1] Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu. Najnowszy przekład z języków oryginalnych z komentarzem. Edycja Świętego Pawła 2009, S. 2267.

3 коментарі до “19-й тиждень після П’ятидесятниці. Понеділок. Чудотворна діяльність Ісуса (Лк 4:37–44)”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *